Boravak u prirodi svima godi u ovoj epidemiološkoj situaciji, pa je zavladao trend da sve veći broj turista odmor provodi u seoskim
domaćinstvima nedaleko od urbanih sredina. Tako je i u turističkim selima Zlatibora, gde gosti uživaju u čarima prirodnog života,
zajedništva, ukusnoj i zdravoj hrani što koristi njihovom zdravlju. Ova netaknuta područja prirode predstavljaju idealna mesta za odmor daleko od briga modernog sveta.

Turistima koji žele da osete čari zlatiborskih sela na raspolaganju su smeštajni kapaciteti u Sirogojnu, Gostilju, Rožanstvu, Ljubišu,Tripkovi, Mačkatu, Rudinama, Semegnjevu, Krivoj Reci, Ribnici…

Turistička sela Zlatibora (Foto: TO „Zlatibor“/Printscreen)

Pored dobre saobraćajne povezanosti, sela su odgovarajuće opremljena za smeštaj i boravak gostiju. A čuvena gostoljubivost zlatiborskih domaćina, koji gosta primaju kao prijatelja, čine boravak u seoskom ambijentu posebnim i nezaboravnim.

Odmor u seoskim domacinstvima može biti upotpunjen i planinarenjem, vožnjom bicikla šumskim stazama, ribolovom na čistim planinskim potocima, jahanjem… Tu su i mogućnosti za organizovanje izleta i druge rekreativno-zabavne aktivnosti u prirodi.

Posebnu vrednost u ovom kraju imaju kulturno-istorijski lokaliteti, građevine tradicionalne arhitekture, kao i proizvodi starih zanata i ručne radinosti. U Muzeju na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno živopisno je prikazana graditeljska baština zlatiborskih visoravni i vekovna kultura stanovanja na seoskom području. Opremljenost muzejske postavke autentičnim pokućstvom, posuđem, uređajima, spravama, oruđem i alatom daju uvid u nekadašnje unutrašnje uređenje kuća, kao i način privređivanja i organizacije porodičnog života ljudi zlatiborskog kraja.

Mačkat, selo poznato po jagnjetini, ali ga krasi i lepa priroda (Foto: N.Tošić UžiceMedia)



Tradiciju i motive zlatiborskih sela turisti mogu uočiti i isklesane na drvetu, zahvaljujući samoukom vajaru i drvorezbaru Miladinu Lekiću (autoru skulpture “Zlatiborski brzi voz“ na Kraljevom trgu) koji ima svoju galeriju u selu Šljivovica. Osobeno stvaralačko umeće iskazano je i u Tripkovi, u okviru zanatske radionice za umetničku obradu stakla „Tifani“, gde se nalaze i galerija i prodajni salon.

Zahvaljujući svojim prirodnim resursima Zlatibor ima idealne uslove i za razvoj seoskog turizma. To doprinosi raznolikosti turističke ponude, kao i očuvanju tradicije ove „od zlata planine“. Pored smeštaja u seoskim domaćinstvima turistima je na raspolaganju i  smeštaj u konačištima u pojedinim selima, kao i restorani nacionalne kuhinje koji su sladokuscima nadaleko poznati po zlatiborskim specijalitetima, navode iz Turističke organizacije „Zlatibor“.

Zlatiborsko selo Šljivovica (Foto: M. Stanić)

Hroniku KOVID -19 u Užicu i ostalim opštinama Zlatiborskog okruga možete pogledati u tekstu UžiceMedia.

Hroniku KOVID -19 tokom marta možete pogledati na UžiceMedia.

A aktuelne podatke za Srbiju možete videti na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije.

- Advertisement -