Najposećenija ustanova kulture je Narodna biblioteka Užice koja je na Preobraženje obeležila slavu i 168 godina od osnivanja Čitališta. U godini kada je Užice prestonica kulture Srbije Biblioteka je otvorila konzervatorsku laboratoriju koja će doprineti čuvanju starih knjiga i izdanja.
Užičko čitalište osnovano je na inicijativu naprednog građanstva i omladine, i brzo u užičkoj varoši postaje centar kulturnog i društvenog života. Stojan Obradović, sudija i zaljubljenik u knjigu, bio je prvi upravnik Čitališta, a njegovim svestranim radom, već sledeće godine, Čitalište ima 100 članova, a književni fond broji 200 knjiga.
U Čitalištu su se tada mogli naći svi dnevni listovui Kneževine Srbije. O radu Čitališta nema mnogo podataka, ostao je dokument da je 1881. književni fond brojio 458 knjiga na srpskom, ali i nekoliko stranih jezika, a izvršena je i pretplata na dnevne listove i časopise.
Niz istorijskih događaja i politička previranja krajem 19. i početkom 20. veka uticali su da Čitalište prekida i ponovo nastavlja sa radom, sve do 1910. kada je na inicijativu Kulturne lige, osnovana Narodna biblioteka sa čitaonicom, ali već tokom Prvog rata fond Bibliiteke biva uništen.
U međuratnom periodu obnovljen je fond knjiga i Biblioteka u Užicu radi sa prekidima. Tokom Drugog svetskog rata knjige užičke Biblioteke ponovo su uništene, i tek nakon završetka rata uspostavlja se kontinuitet u radu ove ustanov kulture u Užicu.
Književni fond u početku činile su knjige koje je biblioteci poklanjalo građanstvo. Godine 1946. biblioteka radi pod nazivom Gradska knjižnica i čitaonica, a 1951. menja naziv u Gradska biblioteka.
Nakon deset godina dobija današnji naziv Narodna biblioteka Užice, a od 1979. do 1989. užička Bibliteka imala je naziv Narodna biblioteka „Edvard Kardelj“.
Najposećenija ustanova kulture i moderna ustanova
Danas Biblioteka u Užicu ima preko 260.000 knjiga, više od 130 naslove periodike, kao i Internet klub, moderna je kulturna ustanova koja građanima kroz brojne naslove nudi informacije iz svih oblasti života.
Ova ustanova kulture daje veliki doprinos u prezentaciji bogatog kulturno – istorijskog nasleđa užičkog kraja i Srbije i sa svojim književnim fondom, stručnom literaturon, izdavaštvom, organizacijom značajnih manifestacija, oplemenjuje svakodnevni život građana Užica, a ljubiteljima kniige posebno zadovoljsto čini organizacija niza književnih večeri i susret sa srpskim savremenicima, ali i zavičajnim piscima.
Konzervatorska laboratorija
U godini kada je Užice prestonica kulture Srbije, Biblioteka – najposećenija ustanova kulture, otvorila je i konzervatorsku laboratoriju koja će doprineti čuvanju starih knjiga i izdanja.
Aktuelna direktorka biblioteke Dušica Murić, tim povodom objasnila je: „Fond starih i retkih knjiga u Narodnoj biblioteci Užice čini 49 naslova, najstarija knjiga je „Opšta istorija sveta za decu“ iz 1784. godine.
Do sada je u registar starih i retkih knjiga upisano 96 naslova za Zlatiborski okurg, ali na osnovu naših saznanja, boj naslova je mnogo veći.
Ako se uzme u obzir veličina teritorije koja je u nadležnosti užičke Biblioteke, nesumljiva je opravdanost i neophodnost postojanja laboratorije za konzervaciju u našoj ustanovi.
Nadamo se da će Narodna biblioteka Užice u narednim godinama dati značajan dopirinos u oblasti konzervacije kulturnog nasleđa i opravdati ukazano poverenje”.
Biblioteka i građani – Šta imamo, a šta očekujemo
Narodna biblioteka Užice broji više od 8 000 članova na svim odeljenjima i ograncima. Prema podacima ove ustanove kulture, godišnje se podigne preko 100 000 knjiga i ostvari više od 60 000 poseta.
Narodna biblioteka Užice matična je biblioteka za oko 80 biblioteka Zlatiborskog okruga i u tom smislu uspešno obavlja stručne poslove na razvoju bibliotečko – informacione delatnosti i nadzora u okvuru te mreže.
Na pozajmno odeljenje Bibloteke u Užicu svakodnevo dolaze zaljubljenici u knjigu, i mladi i stari, pa smo pokušali da u biblioteci u gradu, i Odeljenju biblioteke u Sevojnu koje je nedavno renovinarno i postalo prijatan i moderan prostor kulture u ovoj gradskoj opštini, saznamo šta čitaoci misle o radu bioblioteke, šta im nedostaje, šta bi želeli još da imaju kada uđu u biblioteku:
„Ja volim da uđem u biblioteku, da čitam naslove, ali mi treba pomoć bibliotekara, dođem, a da ne znam koju bih knjigu uzela, volim istorijske romane, tražim da vidim šta ima novo, ali ponekada ne nađem knjigu koju želim, a ni bibliotekarka mi ne pomogne da nađem baš ono šta ja hoću…“ kaže penzionerka Nada.
„Volela bih da mi bibliotekarka na pozajmnom odeljenju kaže kakva je knjiga koju sam uzela, šta piše u njoj, ja znam da ni oni ne mogu pročitati celu biblioteku, ali eto, ja očekujem to od njih…“ iskrena je čitateljka Zagorka u sevojničkoj biblioteci.
„Ne znam da li postoji takav program, ali ja uvek uzimam po tri knjige, i kada počnem čitati, shvatim da sam već čitao tu knjigu. Voleo bih da kada me bibliotekari „zadužuju“ za knjigu, da tačno znaju da li sam već uzimao tu knjigu, to bi bila praktična stvar za nas koji mnogo čitamo“, rekao nam je Dragan, dugogodošnji član Biblioteke u Užicu.
„Pratim, i znam da biblioteka u Užicu organizuje brojne književne večeri sa našim piscima, sa dobitnicima Ninove nagrade, sve je to lepo, ali treba na tim večerima dati više vremena običnim čitaocima, da pitaju, da im se objasni neki deo pročitanog…“ naglašava ekonimista Dragomir.
„Ja želim da kada uđem u biblioteku, meni bibliotekar preporuči knjigu koja je dobra, ja ću reći da li je to istorija, ljubavni roman, krimi priča, drama…“ decidan je Nebojša.
„Volela bih da se bolje upoznamo sa zavičajnim piscima, da čujemo ko to među nama ima talenta da piše, šta piše, mislim da se malo prostora u biblioteci posvećuje njima. Da, znam da postoji Zavičajno odeljenje, ali mislim da to nije dovoljno“, rekao nam je Slobodan koji piše poeziju.
„ŠTA IMAMO ŠTA OČEKUJEMO“ je naš novi serijal, koji će biti realizovan do kraja ove godine, u kome je tekst : Najposećenija ustanova kulture NARODNA BIBLIOTEKA UŽICE. Do sada su novinari i saradnici „UžiceMedia“ realizovali više zanimljivih i edukativnih sadržaja. Izdvajamo:
- “NASILJE Kao najbolje čuvana PORODIČNA TAJNA”
- JA NOVINARKA DOPISNICA
- KULTURNO BLAGO NARODNOG MUZEJA UŽICE – Duga užička istorija
- ŽENE ZLATIBORSKOG KRAJA
- „VELIKI RAT“
- „ZNANJEM DO ISTINE, BEZ SENZACIJE“
- „KULTURA DIJALOGA“
- „LOKALNO, A PROFESIONALNO“
- „TURIZAM POŽEŠKOG KRAJA“
- „ČUVARI TRADICIJE“
- „SPRETNIM KORAKOM KROZ SVET“
- „NA ZAHTEV ČITALACA
- “PESMA KAO LEK”
- NOVINARSKA ŠKOLA
- „SA KNJIGOM, UTABANIM I NOVIM STAZAMA“
- Ostali tekstovi u kategoriji MEDIJI
Pogledajte i druge tekstove iz kulture, putopise i reportaže sa stranice Užicemedia.