Srednjoškolci pitaju – Sve prisutniji su izazovi u odrastanju, tako da su uvek aktuelne teme o zdravlju u različitim oblastima. Prvenstveno za pomoć se treba obratiti stručnim licama kako bi mladi dobili odgovore u slučaju nedoumica, dilema i teškoća za sve ono što ih očekuje.

Jelena Marić, direktorka Ugostiteljsko turističke škole u Čajetini navodi da u okviru nastavnih programa određenih predmeta biologija, ekologija, nauka o ishrani koju imaju kao stručni predmet u školi puno se pažnje posvećuje zdravlju uopšte. A iz biologije posebno o reproduktivnom zdravlju.

– Naš Učenički parlament, tim za prilagođavanje učenička školskom životu kao i drugi timovi rade na tome da se organizuju tribine i sastanci sa stručnim licima iz ove oblasti.

Srednjoškolci pitaju: Svake godine u oba polugodišta imamo tribine, razgovore i predavanja koja drže stručna lica iz Doma zdravlja u Čajetini na temu reproduktivnog zdravlja, – ističe Marić.

Jelena Marić, direktorka škole (Foto: UžiceMedia)

Proteklih godina teme o reproduktivnom zdravlju su učenima bile pomalo smešne i „škakljive“, ali sada oni to normalno prihvataju, navodi naša sagovornica.

Učenici na tim predavanjima i tribinama postavljaju pitanja, a sa nekim pitanjima obraćaju se odeljenskim starešinama ili pedagogu, odnosno ljudi u koje imaju poverenja.

To je veoma važno jer možda mnoga deca kod kuće nemaju sa kim da porazgovaraju ili roditelji ne shvataju da su u uzrastu kada su im potrebne te informacije, – naglašava Marić.

Ona dodaje da imaju da pored toga što imaju priliku da srednjoškolci pitaju imaju dobru saradnju i sa Policijskom stanicom u Čajetini. Oni imaju takođe važna predavanja koja se odnose na bezbednost dece.

Zatim u Savetovalištu za mlade u okviru Udruženja „Krug“ učenici mogu da se obrate pojedinačno ili zajedno sa roditeljima. U tom Savetovalištu radi pedagog, psiholog i socijalni radnik određenim danima u toku sedmice.

– Pedagoška služba škole sarađuje sa Savetovalištem za mlade, upućuje učenike što je određen vid pomoći i za neke razvojne probleme koji mogu biti i trenutni, ali uz podršku škole i stručnih službi sve će da bude bolje, – zaključila je Marić.

Reproduktivno zdravlje mladih (Foto: Zlatiborpress)

O potrebi očuvanja reproduktivnog zdravlja tribine i razgovori su jedan vid prevencije da se rano prepozna da nešto nije u redu i da se onda traži pomoć.

Potrebno je da svi koji rade sa decom budu uključeni i pomognu kako bi upravo loša iskustva bila svedena na minimum.

Sa srednjoškolcima kada razgovaramo o reproduktivnom zdravlju većina se slaže da je veoma korisno održavanje tribina i predavanja u školama. Da mogu sve što ih interesuje da pitaju. Ali pojedini navode da je to i dalje tabu tema između njih i odraslih.

Sada kada su im lako dostupne razne informacije putem interneta, neki od njih se plaše da ukoliko nešto žele da pitaju da će otkriti svoj identitet.

Kako kažu ako se plaše da pitaju kod kuće, u školi, ne znaju kome bi se obratili. Onda su upućeni su sami na sebe, na svoje okruženje, na društvene mreže.

Zbog takvog pristupa pojedinih srednjoškolaca iz zdravstvenih ustanova apeluju da u savetovalištima za mlade mogu sve da pitaju. I da su to prava mesta u kojima oni mogu da dobiju tačne i proverene informacije vezane za njihovo reproduktivno zdravlje.

Srednjoškolci o reproduktivnom zdravlju (Foto: Užicemedia)

Kako navode stručnim radom, pokušavamo da ih uputimo da budu svesni odluka koje donose i posledica na njihov budući život, ali i da bi bili zdravi roditelji u budućnosti.

„ZNANJE I BRIGA NA VREME“ je novi serijal koji realizujemo do kraja 2024. godine. Do sada su novinari i saradnici „UžiceMedia“ realizovali više zanimljivih i edukativnih sadržaja. Izdvajamo:

Za još informacija, reportažapratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!

A ovo su neki od tekstova iz serijala:

- Advertisement -