Znanje i briga na vreme – novi serijal „UžiceMedia“ u kome ćemo govoriti o reproduktivnom zdravlju mladih u Užicu i opštinama Zlatiborskg okruga. Statistika je neumoljiva, prvo, nizak je nivo rađanja u zemlji, ispod nivoa proste reprodukcije, i traje skoro pet decenija!

Reproduktivno zdravlje mladih, tema je o kojoj bi svakodnevno trebalo pisati i govoriti. Kroz serijal „Znanje i briga na vreme“ odgovorićemo na osnovno pitanje – kako mladi na pravi način da brinu o svom reproduktivnom zdravlju, na vreme prate svoj biološki sat, i sve [to je neophodno kako bi se podstakao natalitet.

Grad Užice ima oko 7000 manje stanovnika!

A podaci su zabrinjavajući. Za razmišljanje. Nizak je nivo rađanja u Srbiji, ispod nivoa proste reprodukcije generacija i to traje skoro pet decenija! Prema poslednjem popisu Grad Užice ima oko 7000 manje stanovnika!

S druge strane istraživanja zdravlja stanovnika Srbije pokazuju da je 18,9% stanovnika uzrasta 15-17 godina, imalo seksualne odnose kada su fzički i psihički nedovoljno spremni. U svetu i kod nas 36-70% mladih ne koristi kontracepciju, tako da su neželjene trudnoće razlog za 90% neželjenih porođaja i 89% nesigurnih pobačaja.

Svake godine od polno prenosivih bolesti u svetu oboli više od 400 miliona ljudi, od toga 60% osoba mlađih od 25 godina.U opštoj populaciji u Srbiji, 1,4% žena starih 20-24 godine, rodilo je dete pre 18. godine, a u romskim naseljima 38,3% (podaci Republičkog zavoda za statistiku i UNICEF-a).

Prema podacima Matične službe ukupno je rođeno 1.513 beba u 2019. godini u Opštoj bolnici Užice. Iz Zavoda za statistiku navode da su 592 bebe iz Užica a ostale su iz drugih opština Zlatiborskog okruga. U 2020. godini je na nivou okruga rođeno 1.514 beba, a u prvom mesecu 2021. godine rođeno je ukupno 100 beba.

Dodajamo, da je starenje stanovništva odlika svih srpskih sredina, a stručnjaci navode da su najbitniji faktori ovakve demografske slike rapidno starenje stanovništva, gubitak reproduktivne moći i pomeranje granice rađanja kod žena, a sve češće ta granica ulazi u polovinu četvrte decenije života.

Koliko mladi znaju o reproduktivnom zdravlju (Foto: Arhiva UM)

Takođe, statistički podaci govore da je u poslednje dve godine u Srbiji zaključeno pet odsto manje brakova nego ranijih godina, a u istom periodu broj razvoda devet posto veći. Slični podaci su i u užičkom kraju. Prosečna starost pri zaključenju brakova za muškarce iznosi oko 35, a za žene 32 godine.

Dakle, niz je problema: pomeranje granice rađanja, rana seksualna iskustva, rani abortus, polno prenosive bolesti, usled neznanja, stida i neprosvećenosti, najveći broj mladih u Srbiji ne koristi sredstva za kontracepciju, pa nastaju neželjene trudnoće, ima i seksualnog zlostavljanja, kasnije sterilitet.

I naravno to nije sve. Mogli bi podatke u nedogled ređati.

Pre generalnog zaključka jasno je da je neophodan društveni odgovor, a u okviru njega značajna je promocija reproduktivnog zdravlja mladih, jer će upravo oni biti nosioci reprodukcije stanovništva.

Mišljenje mladih o reproduktivnom zdravlju

Kroz serijal Znanje i briga na vreme potražićemo odgovor koliko mladi užičkog kraja znaju o reproduktivnom zdravlju, da li i koliko vode računa, gde traže informacije, ali i koliko su zainteresovati za ovu temu.

Teme o važnosti reproduktivnog zdravlja su od izuzetnog značaja. Ne treba ni jednu od tema iz ove oblasti zanemariti, važnosti seksualnog života, sposobnost za reprodukciju, slobodno odlučivanje, ali su malo prisutne u javnosti. Rad na prevenciji je temeljni postupak, u užičkom kraju ovo je još uvek tabu tema.

Mlade treba informisati, uputiti gde da se edukuju, govoriti o važnosti teme, da se na vreme krene sa brigom o reproduktivnom zdravlju.

Uzimajući u obzir dosadašnje posledice nebrige društva, obrayovnog sistema, mladih, pa i jednog broja roditelja, koji nisu uvek spremni da saslušaju svoju decu.

Ima puno nerazumevanja. Jedan broj mladih živi u disfunkcionalnim porodicama, pa se važne stvari izbegavaju, „guraju pod tepih“, nesvesni da ih niko drugi neće rešiti umesto nas.

Od izuzetne važnosti je da kroz serijal „Znanje i briga na vreme“ čujemo što više mišljenja mladih, a na osnovu ranijih tema i anketa „Užicemedia“ među užičkim gimnazijalcima, znamo da su svesni važnosti teme, ne odbijaju da govre, ali radije pričaju o iskustvima drugih.

O temi na popularan način

Ciljano, želimo skrenuti pažnju mladoj populaciji do 30 godina na važnost teme o reproduktivnom zdravlju i na popularan način uz stručne savete i objašnjenja predočiti dugotrajne posledice neznanja i nebrige o važnom periodu u života.

Želimo da damo svoj doprinos kroz serijal tekstova, da podignemo svest mladih da prepoznaju problem, kome da se obrate za pomoć, što će doprineti pozitivnim promenama, da će mladi novostečena znanja širiti među vršnjacima, roditeljima ali i veću zainteresovanost kako mladih tako i roditelja, nastavnika, javnosti.

I zašto ne reći, mediji su mogućnosti ne samo da prepoznaju problem nego i da ga učine vidljivijim, da se iznese kritički stav, da se ponavljanjem informacija i dobrom promocijom dopre do što većeg broja ljudi.

Potreban je profesionalni pristup temi, analitički tekstovi, uz kompetentne sagovornike, sa interesantim i prilagođenim objavama mladima na društvenim mrežama,sve u cilju da se mladi zainteresuju, edukuju.

Kroz tematske celine obradićemo sledeće:

  • Koliko mladi znaju o reproduktivnom zdravlju?
  • Zašto su seksualni odgoj i reproduktivno zdravlje i dalje tabu tema među mladima u užičkom kraju?
  • Da li mladi u Užicu i opštinama Zlatiborskog okruga razmišljaju o reproduktivnom zdravlju, od koga traže savet, pomoć?
  • Kakve edukacije nudi mladima obrazovni sistem?
  • Koji vid zaštite mladi koriste, koliko rado govore o svom intimnom životu?
  • Mišljenje mladih da li živimo u promiskuitetnom društvu?
  • Koliko mladi brinu o svom reproduktivnom zdravlju?
  • Ako postoji (ne) briga, u čemu se sastoji?
  • Šta kažu stručnjaci, profesori, roditelji?
  • Koliko mladih u Zlatiborskom okrurgu poseti savetovališta za mlade pri zdravstvenim ustanovama?
  • Ima li stručnih odgovora o posledicama po reproduktivno zdravlje od seksualnih odnosa u najranijoj mladosti, ili konzumiranju alkohola, psihoaktivnih supstanci u periodu adolescencije?
  • Da li naša država ima strategiju kako usmeriti mlade da na vreme počnu brinuti o svom reproduktivnom zdravlju?
  • Šta škola čini da mlade na vreme upozna sa značajem brige o reproduktivnom zdravlju, koje su posledice nebrige mladih, njihovih roditelja, društva u celini.

I na kraju, izdvojili smo nekoliko linkova gde se mogu naći važne informacije za mladu populaciju, a u vezi reproduktivnog zdravlja:

Kod ginekologa
Trudnoća
Kontracepcija
Pobačaj (spontani prekid trudnoće)
Abortus (nasilni prekid trudnoće)
Polno prenosive infekcije
HIV i AIDS

Osim toga za očuvanje reproduktivnog zdravlja mladih važno je podržati programe vršnjačke edukacije mladih za prevenciju polno prenosivih infekcija i unapređenje, edukacije roditelja i nastavnika.

Dodajmo, da prema definiciji reproduktivno zdravlje mladih je stanje fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja u svim oblastima vazanim za reproduktivni sistem. Podrazumeva da su u mogućnosti da zadovoljavaju bazbedan polni život i sposobnost da imaju zdravo potomstvo, kao i slobudu da odluče da li će ga imati, kada i koliko često.

„ZNANJE I BRIGA NA VREME“ je naš novi serijal, do sada su novinari i saradnici „UžiceMedia“ realizovali više zanimljivih i edukativnih sadržaja. Izdvajamo:

Pogledajte i druge tekstove iz, društva, kultureputopise i reportaže sa stranice Užicemedia.

- Advertisement -