Zatvoren Regionalni centar odlukom inspektora. Doneli su Rešenje, kojim se zabranjuje prijem, skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje bilo koje vrste otpada na lokaciji zu Dubokom. A u Regionalnom centru (RC) „Duboko“ raspisan je tender i izabran je izvođač radova za sanaciju lagune.

U izjavi gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, podseća da se komunalni otpad sa teritorije grada Užica na deponiju „Duboko“ ne odlaže od 14. novembra.

U toku su intezivne aktivnosti na pribavljanju neophodnih dozvola i saglasnosti za formiranje transfer stanice. Neophodna je da bi se na pravilan i zakonom predviđen način otpad transportovao do deponije u Lapovu.

Prema rečima gradonačelnice, kako bi se obezbedilo prikupljanje otpada sa područja grada, dnevno od 70 do 100 tona, JKP „Bioktoš“ je sklopio ugovor o transportu otpada na sanitarnu deponiju u Lapovu.

Zatvoren Regionalni centarza transport privremeno rešenje

A kako ovo preduzeće nema dozvolu za transport otpada moralo se naći privremeno rešenje, odnosno lokacija za pretovar otpada.

– Morali smo da obezbedimo lokaciju na kojoj će se vršiti pretovar otpada iz kamiona JKP „Bioktoš“ u kamione JKP „Duboko“. Ono jedino ima dozvolu za transport otpada, i iz tog razloga sklopljen je ugovor sa privatnim licem za parcelu koja se nalazi van grada.

Ponavljam, to je samo privremeno rešenje. Radimo na iznalaženju lokacije koja će biti u skladu sa zakonskom regulativom, – kaže Raković gradonačelnica Užica.

Dr Jelena Raković Radivojević (Foto: N.T./ Arhiva UM)

– Zbog ozbiljnosti situacije i održavanja komunalnog reda prioritet u ovom trenutku jeste rad na obezbeđivanju svih neophodnih dozvola, studija i dokumentacije za transfer stanicu. Verujemo da ćemo u tome uz podršku resornih ministarstava uspeti u narednih nekoliko meseci.

U međuvremnu u regionalnom centru „Duboko“ raspisan je tender i izabran je izvođač radova za sanaciju lagune.

Nije trenutak za politička prepucavanja, već ije potreban odgovoran pristup rešavanju problema

Radovi kreću naredne sedmice, čime će se rešiti problem otpadnih voda. Ovo preduzeće je u obavezi da nabavi i mobilno postrojenje za prečišćavanje deponijskih voda. Time će se sprečiti dalje zagađenje Turskog potoka.

Užička gradonačelnica ističe i da ovo nije trenutak za politička prepucavanja, već isključivo za odgovoran pristup rešavanju problema.

– Odgovornost za novonastalu sitauciju nije sporna i ne dovodi se u pitanje, njome će se baviti nadležni organi. Na nama je da učinimo sve što je potrebno i obezbedimo komunalni red.

Još jednom ću napomenuti da imamo od 80 do 100 tona komunalnog otpada dnevno. Kada tome dodamo 50 tona pepela mesečno u zimskom periodu i kabasti otpad, onda je potpuno jasno da ovaj problem moramo rešiti u najkraćem mogućem roku.

Iskoristiću ovu priliku i da se svim građanima zahvalim na strpljenju i razumevanju, a resornom ministarstvu i nadležmnim institucijama na podršci, koju imamo u rešavanju ovog problema, – kazala je Raković Radivojević.

- Advertisement -