Kontejneri prepuni smeća – Izvršni direktor za tehnička pitanja JKP „Bioktoš“ Branislav Marić, za portal UžiceMedia, kaže da ne zna kada će početi pražnjenje kontejnera.
Regionalna deponija „Duboko“ je zatvorena odlukom gradske vlasti, a ova odluka je usledila posle petomesečne blokade prilaznih puteva deponiji. Od strane aktivista ekološkog udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ i majskog požara koji je izazvao ekološku katastofu.
Kontejneri prepuni smeća – Na sednici Skupštine grada potvrđena odluka Gradskog veća da se otpad transportuje u Lapovo
I posle odluke o prestanku rada deponije, aktivisti su ostali na blokadi, jer ne veruju do kraja u reči gradonačelnice Jelene Raković Radivojević. Ona se obratila javnosti pre dva dana i kazala da deponija prestaje sa radom. A da će otpad iz Užica privremeno biti deponovan na deponiju u Lapovo.
Na jučerašnjoj sednici Skupštine grada, potvrđena je odluka Gradskog veća da se otpad iz Užica transportuje u Lapovo. Ali je problem transfer- stanica.
Po rečima Branislava Marića, izvršnog direktora za tehnička pitanja JKP „Bioktoš“ koje je do sada bilo zaduženo za odvoz smeća do deponije „Duboko“, najidealnija transfer- stanica bila bi upravo deponija Duboko. Tu posoji vaga za merenje otpada, ali aktivisti i dalje blokiraju prilaz deponiji.
Marić je za portal UžiceMedia rekao da on ne zna kada će početi pražnjenje kontejnera po gradu Užicu. Po njemu ne postoji drugo pogodno mesto za pretovar otpada.
Aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ pristali su da tokom dana razgovaraju sa predstavnicima gradske vlasti. O tome da se deponija „Duboko“ koristi isključivo kao transfer- stanica.
U međuvremenu aktivisti udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“ pristali su da tokom dana razgovaraju sa predstavnicima gradske vlasti. O tome da se deponija „Duboko“ koristi isključivo kao transfer- stanica, i to privremeno, ali da postoji njihov nadzor da će to tako zaista biti.
Očekuje se da će pražnjenje kontejnera početi već sutra. Ako ne bude tako, grad će potpuno biti u smeću.
Slične slike gledali smo poslednjih meseci iz Čačka. Ali i iz Bajne Bašte, Arilja, Lučana, Ivanjice, Požege, Kosjerića, Čajetine. Lokalne samouprave koje su osnivači deponije „Duboko“ u Užicu.
Posle požara na deponiji u Užicu, ove lokalne samouprave su deponovale smeće širom Srbije. U Kagujevac, Jagodinu, Obrenovac.
Kontejneri prepuni smeća, ali Užičani za sada ne reaguju na slike kontejnera iz kojih „kipi“ smeće. Očkeuje se da gradska vlast što pre reši ovaj problem.
N.Ilić
Oglasilo se Udruženje Da (ne) dišemo Duboko saopštenjem koje prenosimo u celosti:
„Obzirom na situaciju u koju nas je dovela vladajuća struktura, kao i stručni kadar javno komunalnih preduzeća, na čelu sa deponijom Duboko i Bioktošem, udruženje oseća potrebu da blagovremeno obavesti javnost o narednim koracima. Sve u cilju konačnog zatvaranja divljeg smetlišta na telu bivše deponije.
Ali i mogućnosti funkcionisanja naših sugradjana, koji su od prvog momenta prepoznali iskrenu, hrabru i dugoročnu borbu aktivista. Za očuvanje elementarnih životnih uslova, i, slobodno možemo da kažemo, opstanka ovog grada.
Sinoć smo dobili poziv za sastanak od gradske vlasti. Iako smo pre tri meseca mi bili ti koji su slali dopise, pozivali, pokušavali da svi zajedno dodjemo do trajnog i kvalitetnog rešenja.
Nisu našli za shodno da nam se obrate, čekajući “minut do 12”. Kao ljudi kojima je stalo samo do jedne jedine stvari, rešavanja ekoloških problema ovog grada, a ne stvaranja novih, pristali smo na sastanak. Predložili termin za petak, 8.11. u 12.00 sati.
Radi smo da saslušamo predloge, ukoliko ih uopšte bude bilo. Da po hiljaditi put stavimo do znanja, kako vladajućoj strukturi, tako i svim našim sugrađanima, da samo i isključivo po zakonu smo spremni da dopustimo postavljanje potencijalne transfer stanice u Dubokom. A sve u cilju sprečavanja gomilanja otpada u gradu i lokalnim selima.
Naravno, da bismo uopšte pričali na tu temu. Biće nam potrebne pismene garancije od rukovodstva grada – papir trpi sve, jer za reč je kasno“, – navedeno je u saopštenju Udruženja Da (ne) dišemo Duboko.
Za još informacija iz ekologije, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!