Sećate li se lokalnih medija – naziv je Konferencije u organizaciji Lokal presa. Rečeno je da se radi plansko gušenje medija koji nisu pod kontrolom vlasti. Na skupu se čulo i to da su lokalni mediji u Srbiji ključni u održanju demokratije.
Slobode medija u Srbiji ocenjena je sa svega 3,3 od maksimalnih 10, prema rezultatima istraživanja koje je sproveo Lokal pres. Na uzorku od 26 medija. To je polovina članica Asocijacije koja okuplja lokalne medije u Srbiji. Na pitanja su odgovarali glavni i odgovorni urednici i urednice.
Nedostatak finansijskih sredstava i mali broj angažovanih u lokalnim medijima su obeležili period poslovanja lokalnih medija u poslednjih 15 godina.
Broj zaposlenih počev od privatizacije 2006-2007. godine smanjio za 40 do čak 70%.
Projektno sufinasiranje zasnovano na informisanju građana se pokazalo kao neadekvatan i nepouzdan model za finansiranje medija.
Od 2015. godine sredstva namenjena za informisanje građana putem medija su rasla od 9.5 miliona eura u 2015. do čak 16,4 miliona u 2023. godini.
U isto vreme članice Lokal presa /52 lokalna medija/ beleže pad u ukupnim sredstvima sa 6,32% na 3.95%.
Učesnici Konferencije su imali priliku da se upoznaju i sa sličnostima i razlikama koje postoje kada su u pitanju mediji u svetu i Srbiji.
Konferencija je deo projekta „Local Press Lab 2.0“ koji uz partnerstvo sa Free PressUnlimited i finansijsku podršku Ministarstva spoljnih poslova Holandije. Projekat je realizovalo u protekle tri godine Poslovno udruženje asocijacije lokalnih medija Lokal pres.
Prevashodni cilj organizovanja ovakvih događaja, kako se čulo, je podsticanje debata o opstanku i slobodi lokalnih medija. Posebno onih koji rade u javnom interesu.
Sećate li se lokalnih medija Lokalni mediji u Srbiji ključni u održanju demokratije
Ambasador Holandije u Srbiji Martijn Elgersma je rekao da srpska vlast mora da uloži napore da oslobodi prostor za nesmetan rad medija i novinara.
– Vlada mora sama to pitanje da stavi na svoj dnevni red. Da u Srbiji imamo otporne medije, koji rade u javnom interesu. Lokalni mediji u Srbiji su ključni u održanju demokratije na lokalu.
Generalna sekretarka Lokal presa Snežana Milošević je podsetila da mediji u lokalnim sredinama imaju velika očekivanja od projektnog sufinansiranja. Ali t nije dovoljno za njihov opstanak. Posebno ako se ima u vidu da je prilično loše oglašavanje u lokalnim medijima.
– Kad je tržište oglašavanja u pitanju, u 2023. vrednost tog tržišta je bila 259 miliona neto, što je zapravo blagi rast u poslednje vreme, ali sasvim nedovoljan.
Ali kada smo pokušali da saznamo koliko zapravo na lokalne medije od te sume odlazi, do sada, verujte mi, a ja sam u ovom poslu više od 30 godina, nikad nismo imali taj podatak, – kazala je generalna sekretaka Lokal pres, dodajući da lokalnim medijima od te sume odlazi svega tri do pet odsto.
Milošević je podsetaila da trenutno na tržištu Srbije ima registrovanih 2.167 medija.
Sećate li se lokalnih medija Pritisak na medije vrše organi izvršne vlasti
Istraživačica Evropskog univerzitetskog instituta Tijana Blagojev je saopštila da 48 odsto ispitanika smatra da pritiske na lokalne medije vrše organi izvršne vlasti, a 30 odsto vladajuća stranka.
Osim toga, po njenim rečima, pritisak na medije u lokalu sprovodi se tako što se onemogućava da dobijaju sredstva kroz projektno sufinanisranje, ali i da prihoduju kroz javna sredstva.
– Na ovaj način iz dva aspekta lokalni mediji su zaista u nezavidnom položaju. Ne mogu da dobiju informacije koje treba da pružaju građanima, onemogućava sevodrživost generalno, – izjavila je Blagojev na Konferenciji „Sećate li se lokalnih medija“.
– Ako kažemo da se plašimo – to će da ohrabri pretnje i one koji prete!
Na Konferenciji je govorila urednica portala „Podrinjske“ iz Šapca Isidora Kovačević, o trogodišnjem postupku koji je konačno dobio epilog na sudu, kojim ona nije zadovoljna, a kojim je na dve godine osuđen čovek koji je pretio njoj i njenoj redakciji.
Članica Stalne Radne grupe za bezbednost novinara i novinarka JUG presa iz Leskovca Ljiljana Stojanović smatra da je u Srbiji postalo zabranjeno da novinari rade svoj posao, da postavljaju pitanja, a to rade u interesu interesu javnosti i građana.
– Ako kažemo da se plašimo – to će da ohrabri pretnje i one koji prete. Ali ako ne kažemo, institucije neće reagovati, – kazala je Stojanović u Beogradu.
Za još informacija o medijima, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!