Kako se boriti sa stresom ako ste novinar/ka u srpskim medijima, koje su najbolje tehnike i načini, pitanja na koja je odgovor potražen tokom radionice u organizaciji Foruma žena Prijepolje, u okviru projekta “Mentalno zdravlje novinara/ki – čuvara/ki demokartije”.

Na početku rada učesnici/ce su se složili da smo svakodnevno izloženi velikim količinama stresa, što se održava na mentalno zdravlje.

Naučili smo važnu lekciju – Ključna tehnika u borbi sa stresom je briga o sebi!

Novinari i novinarke lokalnih medija, na radionicama na temu mentalnog zdravlja, organizovanim na Zlataru, naučili su važne lekcije.

Tokom obuke oformili su i viber grupu koja je i nakon obuke nastavila da „živi“, kroz međusobnu podršku. „Kolege, kako ste“, jedno je od pitanja koje gotovo svakodnevno neko postavi.

Obuku je organizovao Forum žena Prijepolje, u okviru projekta “Mentalno zdravlje novinara/ki – čuvara/ki demokartije”, koje je podržalo Ministarstvo informisanja.

Učesnici/ce seminara gotovo na samom početku su se oslobodili i osmelili da podele sa drugima probleme sa kojima se suočavaju na poslu, delom i u privatnom životu.

Potvrda da svi nose sličan teret donela je delimično olakšanje a problemi su, pokazalo se, isti: konstantni stres, projekti i kratki rokovi koji crpe energiju, „teški“ tereni, traumatična iskustva, pritisak sa strane, izgaranje na poslu, nedovoljno vremena za privatan život.

Kakvo je mentalno zdravlje novinara?

Psihoterapetkinja Ivana Perić kaže da je u okviru ovog projekta, najpre urađeno anketno istraživanje, a rezultati tog istraživanja su poražavajući:

– Ono što smo videli kroz analizu upitnika je da su novinari/ke u borbi sa stresom često prepušteni sami sebi, da nema adekvatne podrške, samim tim ni adekvatnih mehanizama, ni obuka ni treninga koji im pomažu.

Ono što je za mene bilo najviše iznenađujuće u nekom negativnom smislu je količina stresa sa kojim se oni nose svakodnevno, pre svega pritisci oko rokova završetaka ali i neizvesnost projekata i drugih poslova, te različiti drugi pritisci koji se odnose pre svega na one sistemske.

Ta ogromna količina stresa vodi riziku od burnout-a- stanja mentalne, emocionalne i fizičke iscrpljenosti prouzrokovanog dugotrajnim i intenzivnim stresom. Svakako bih rekla da postoji ozbiljan rizik za mentalno zdravlje kada je ova profesija u pitanju.

Učesnici su imali prilike da se upoznaju sa tehnikama i načinima prevazilaženja stresa, sa nauče kako da povećanju mogućnost prijatnih osećanja, radosti i mentalne snage.

O stresu i tehnikama savladavanja govorilo se na Zlataru (Foto: N.Tošić Užicemedia)

Takođe, kako da prepoznaju emocije i kako da ih koriste kao snagu, da upravljaju njima, kako da se postave granice, te kako da nauče da kažu „ne“ bez osećaja krivice.

Bilo je reči o o asertivnoj ljutnji i asertivnoj komunkaciji. U praktičnom delu, kroz vežbe disanja i neke druge metode, učilo se kako da se kanališu negativne emocije i stresne situacije.

Dragoceno iskustvo i smernice za dalji rad

Jedna od učesnica kaže da joj je ova trodnevna obuka donela veliko olakšanje, da se u mnogo toga prepoznala, ali i naučila kako da se nosi sa određenim stresnim situacijama.

– Prijalo mi je. Dosta toga sam prvi put čula, dobila mnogo praktičnih saveta i, ako primenim makar deo toga, verujem da će mi biti lakše, da ću se bolje nositi sa problemima na poslu. Imala sam sreće da mi psihoterapeutkinja posveti vreme i nasamo, što mi je takođe bilo dragoceno.

Dodatni benefit je bilo to što je cela ekipa bila odlična i što je seminar organizovan na planini, pa smo imali prilike i da šetamo i uživamo lepotama Zlatara.

Da seminari i radionice o psihološkoj pomoći i podršci za novinare mogu mnogo pomoći da se lakše suočimo sa izazovima u novinarskom poslu, odnosno, da se stres i napetost lakše prevaziđu i ne ostave dugoročne i ozbiljne posledice po naše psihičko i fizičko zdravlje, mišljenja je novinarka Violeta Popović (GM info).

Stres i trauma deo su svakodnevice novinara zbog čega je pružanje psihološke podrške koju je organizovala TV Forum bilo više nego korisno i veoma značajno za očuvanje našeg mentalnog zdravlja.

Ujedno, radionice su mi pokazale da se stresu uzrokovanim poslom treba ozbiljno pristupiti, uz stručnu pomoć i da je nužno razgovarati o problemima i kako pronaći “izduvni ventil”. Prema njenim rečima, trening je pokazao da je ovakva vrsta pomoći neophodna i da mora biti kontinuirana:

– Lično sam zadovoljna radionicama kojima sam prisustvovala, jer su mi omogućili, bez obzira na moje dosadašnje znanje, da dodatno prepoznam svoje kapacitete i barijere.

Na ovim treninzima sam prvi put bila u prilici da se na iznenađujuće lak i gotovo zabavan način upoznam sa tehnikama koje pomažu borbu protiv stresa, od asertivne komunikacije, razgovora, do glume. Zbog toga, savet mlađim kolegama da koriste psihološku podršku, sve i ako naizgled nemaju problema te vrste.

Novinar Nebojša Radišić (Infozija.rs) kaže da ga je ova radionica iznenadila svojom otvorenošću, jer se nakon tri decenije bavljenja novinarstvom, po prvi put suočio sa istinom da posledice stresa kojima smo izloženi postoje, da su stvarne, opipljive, i da su veoma ozbiljne.

– Dobro je to što smo naučili da ih prepoznamo, i da postanemo svesni uzroka, i načina na koje reagujemo na stres. Meni je najkorisnije to što nam je kroz praktične vežbe pokazan put kao i mehanizmi za odbranu psihe i očuvanje mentalnog zdravlja.

Radionica je višestruko korisna – za novinare direktno, a za ljude sa kojima su u kontaktu, a neretko i u konfliktu, indirektno. Postavljanje jasnih granica, veština prevazilaženja stresnih situacija i prepoznavanje emocija, temeljno su važni za pravilno razumevanje sebe i drugih.

A baš to saznanje ko smo, šta nam se dešava, gde smo, i kako da se sačuvamo, čine pravi štit od stresne i traumatične svakodnevnice većine novinara. Žao mi je što nisam ranije imao priliku da naučim sve što sam za protekla tri dana.

Podrška proizašla iz sopstvenog iskustva

U TV Forum kažu da su na ideju da organizuju radionice o mentalnom zdravlju došli vođeni sopstvenim iskustvom.

Problem pregorevanja, prevelike količine stresa usled rokova, finansijske neizvesnosti, brojnih pritisaka, nedovoljnog broja zaposlenih i mnogih drugih. Nije mimoišao ni našu redakciju, te smo negde početkom godine potražili podršku stručne saradnice, psihoterapeutkinje.

Ona nam je ukazala na to koliko je važno brinuti o mentalnom zdravlju, pre svega zbog nas samih, zbog našeg celokupnog zdravlja, ali i zbog svih drugih aspekata naših života jer narušeno mentalno zdravlje utiče i na poslovne, ali i privatne odnose, – kaže Sanja Malešić

Budući da je sama spoznaja i bolje upoznavanje sa temom zaista imala efekta u redakciji TV Foruma, od boljeg međusobnog razumevanja, komunikacije, želeli su da to podele sa koleginicama i kolegama iz Asocijacije lokalnih nezavisnih medija (Lokal press) čija su i samo članica.

– Smatrali smo da je posebno važno, uzimajući u obzir medijsku scenu u Srbiji, a i profesiju kojom se bavimo, da novinari i novinarke koji objektivno, pravovremeno i istinito izveštavaju o lokalnim temama, a koje smatramo čuvarima i čuvarkama demokratije, povedu računa o sebi da bi bili spremni da nastave da se bave poslom koji vole i razbijaju medijski mrak u Srbiji, što je veoma težak i iscrpljujuć posao.

U slobodno vreme učesnici su uživali u lepotama Zlatara:

A, opet, s druge strane, hteli smo da razumeju da nijedan posao nije važniji od njih samih, te smo, valjda, samo želeli da budemo podrška jedni drugima, – objašnjava Malešićka.

Budući da je tema osetljiva plašili su se kako će sve proteći posebno što je trebalo, kako objašnjavaju, da novinari i novinarke odvoje tri dana i odsustvuju, ne samo iz svojih redakcija, već i odvojeni od svojih porodica:

– Znamo da je nekad i dan previše. Srećom, imali smo divan tim ljudi koji se okupio, koji su bili voljni da se otvore, pričaju, podele probleme sa kojima se suočavaju i tako učine da osetimo da nismo sami u celoj ovoj priči.

Nova poznanstva, nova znanja i veštine, svest da se moramo brinuti o sebi jer niko drugi neće, a posebno međusobna podrška je ono što je ova trodnevna radionica iznedrila.

Do sledeće obuke…

Radionica je, kako navode u TV Forum, obradila samo osnovna znanja i veštine na unapređenju i očuvanju mentalnog zdravlja:

– Da kažemo da smo tek zagrebali površinu, tako da nam je svakako u planu da se i dalje bavimo ovom temom.

Sledeća aktivnost podrazumeva izradu on-line priručnika iliti smernica za očuvanje mentalnog zdravlja medijskih radnika i radnica, koja će obuhvatiti i rezultate mini-istraživanja koje smo sprovele među medijima koji su članovi/ce Lokal press-a, ali i neke konkretne savete i tehnike za smanjenje stresa koje se mogu primenjivati čak i na poslu…

Verujem da bi to bilo veoma korisno za koleginice i kolege, a obećanje za novo druženje i novu radionicu je dato i biće ispunjeno, nadam se uskoro, – obećavaju u TV Forum.

Autorka teksta: Danijela Pavlović, portal Odjek iz Kruševca

Za još informacija iz medijareportažapratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!

- Advertisement -