Zanimljivi predmeti u užičkom muzeju su nož serdara Jovana Mićića, čaša sa Solunskog fronta, orden Takovskog krsta II reda, sablja potpukovnika Stojka Pavlovića, o kojima detaljnije govori dipl. istoričar, kustos Nemanja Obradović.
Oficirska torba Ivana S. Pavlovića
Torba, deo oficirskog pribora, Užice 20. vek, koža, metal, industrijska izrada. Pripadala je generalu Ivanu Pavloviću (Užice,1869– Beograd, 1943), učesniku Balkanskih ratova 1912. i 1913. godine i Prvog svetskog rata.
Komandovao je 4. pešadijskim pukom 1.poziva „Stevan Nemanja“, a tokom Prvog svetskog rata Užičkom brigadom i Užičkim odredom (1914 – 1915).
Na Solunskom frontu bio je u Vrhovnoj komandi srpske vojske. Bio je načelnik Istorijskog odeljenja Glavnog generalštaba 1921. i 1922. godine
Silav vojvode Mihaila Radovića
Silav, deo srpske muške narodnenošnje, Užice 19. vek. Zanatska izrada od kože sa zlatovezom. Pripadao je zlatiborskom vojvodi Mihailu Radoviću, jednom od najčuvenijih ustanika užičkog kraja.
Učesnik Prvog i Drugog srpskog ustanka. Istakao se u borbama prilikom zauzimanja Užica 20. jula 1805. godine, u okršajima sa Turcima prilikom opsade užičke tvrđave 1807. godine i borbama na Zlatiboru 1808. godine.
Od 1815. do 1819. godine bio je starešina u zlatiborskom kraju, a jedno vreme se nalazio na dužnosti obor-kneza Užičke nahije.
Zanimljivi predmeti…
Sablja potpukovnika Stojka Pavlovića
Sablja, oružje zanatske izrade od gvožđa, mesinga i kože, Užice 19. vek. Pripadala je potpukovniku Stojku Pavloviću, komandant u Užičkoj narodnoj vojsci.
Učesnik Srpsko-turskih ratova (1876 – 1878. godine), kao i Srpsko-bugarskog rata 1885. godine. Bio je upravnik državne ergele u Ljubičevu.
Muštikla vojvode Mihaila Radovića
Muštikla, pribor za pušenje, zanatske izrade od kosti ukrašena srebrom, tehnika granulacija, Užice 19 vek. Pripadala je zlatiborskom vojvodi Mihailu Radoviću, jednom od najčuvenijih ustanika užičkog kraja.
Učesnik Prvog i Drugog srpskog ustanka. Istakao se u borbama prilikom zauzimanja Užica 20. jula 1805. godine, u okršajima sa Turcima prilikom opsade užičke tvrđave 1807. godine i borbama na Zlatiboru 1808. godine.
Od 1815. do 1819. godine bio je starešina u zlatiborskom kraju, a jedno vreme se nalazio na dužnosti obor-kneza Užičke nahije.
Nož serdara Jovana Mićića
Nož, oružje zanatske izrade od gvožđa, ukrašen srebrom, tehnikom tauširanje,Užice 19 vek. Pripadao je serdaru Jovanu Mićiću, istaknutoj ličnost Užičkog kraja, učesniku Prvog i Drugog srpskog ustanka, hajduku, a nakon ustanaka knezu, vojvodi, okružnom načelniku i kavaljer pukovniku.
Tokom Prvog srpskog ustanka Jovan Mićić se istakao kao „neobično hrabar čovek“, učestvovao je u napadu na Užice 1805. godine i borbi za oslobođenje ove varoši 1807. godine.
Knez Miloš ga 1816. godine postavlja za kneza Rujna. Serdar Užičke nahije postaje 1830. godine, ana Velikoj narodnoj skupštini održanoj 22-28. februara 1839, imenovan je za prvog načelnika tek uspostavljenog Okruga užičkog. Umro je 27. decembra 1844. godine u Gurgusovcu (Knjaževac).
Zanimljivi predmeti…
Čaša sa Solunskog fronta
Čaša, ručne izrade vojnika na Solunskom frontu, Prvi svetski rat (1914-1918. godine), izrađena od aluminijuma. Vojnici su u trenutcima predaha (period rovovskog ratovanja) izrađivali ovakve i slične predmete od drveta, topovske i puščane municije.
Predmeti su izrađivani kao uspomena i sećanje na godine ratovanja. Čaša je ukrašena stilizovanim floralnim ornamentima, ana jednoj strani čaše ugraviran je natpis ćirilicom „Vladimir Kovačević, uspomena, za dugo sećanje, setite se mili moji, 22.09.1916. Valona V.K iz Užica“.
Orden Takovskog krsta II reda
Orden je ustanovio knez Mihailo Obrenović 22. maja 1865. godine. Prvo masovno dodeljivanje ovog ordena obavljeno je 23.maja 1865. godine na proslavi pedesete godišnjice Drugog srpskog ustanka u Topčideru.
U Užičkom okrugu odlikovan je 31. učesnik Drugog srpskog ustanka. U toku Srpsko-turskog rata orden se dodeljivao „Za osobite zasluge za knjaza i otačestvo u vreme rata“, da bi 1878. godine orden potvrđen kao „odličje za nezavisnost i oslobođenje“.
Orden se dodeljivao do odlaska sa vlasti dinastije Obrenović 1903. godine.
Autor: Nemanja Obradović, dipl. istoričar, kustos, Narodni muzej Užice
Pored teksta Zagonetni lakrimarijum, tu su još: Među najstarijim predmetima u Narodnom muzeju Užice, koji su deo serijala Kulturno blago Narodnog muzeja Užice – Duga užička istorija, gde govorimo o radu i aktivnostima ove ustanove, gde je razgovor sa direktorkom Slavicom Stefanović. Pisali smo da se u 19. i početkom 20. veka u selima užičkog kraja, naročito u zlatiborskim selima koristio instrument poznat pod nazivom paljka (duduk), ili narodna imitacija klarineta, a sufinansiran je sredstvima Grada Užica.
Do sada su novinari i saradnici UžiceMedia realizovali više projekata, neki od njih su: