Terapija slikanjem – naziv je radionice koju je vodila akademska umetnica i likovna pedagoškinja Ljiljana Krtinić iz Subotice. Vikend slikanja u Zlakusi organizovalo je Udruženje „Zavičaj“, a u okviru projekta Užice – Nacionalna prestonica kulture.
Besplatnoj vikend radionici „Terapija slikanjem“ u Etno parku „Terzića avlija“ prisustvovao je veliki broj zainteresovanih, među kojima je bio jedan broj najmlađih. Zajedno je stvarao bračni par iz Sopota. Učesnici radionice su bili iz Beograda, Novog Sada, Užica, Arilja, Zlakuse.
Nakon dva dana nastalo je više radova, neki su uspešniji, kod onih koji su imali neko predznaje, ili se amataerski bave slikanjem. Ali sve u svemu bilo je lepo druženje i puno toga se moglo naučiti i videti.
Radionicom je rukovodila Ljiljana Krtinić, umetnica iz Subotice. Završila je Srednju školu za dizajn i Akademiju umetnosti u Novom Sadu. Diplomirala je na dva smera, pre roka – likovnu pedagogiju i grafičke komunikacije, sa najvišim ocenama.
Stekla je i priznanje – Najbolji student Akademije, potom i „Najuspešniji student Novosadskog Univerziteta“ za školsku 1988/89. Takođe, bila je najuspešniji stipendista fondacije „Titov fond“, na nivou Jugoslavije, za 1988. Kreirala je za brendove „NEXT”, „Legend“, „GORKI LIST“, „Tondach-koncern“, EURO-PETROL…
Dobitnica je mnogobrojnih nagrada u oblasti likovne umetnisti i grafičkog dizajna.Član je ULUS-a i „Međunarodne akademije nauke i umetnosti“ u Parizu.
Nije potrebno nikakvo predznanje
Važno je napomenuti da je posebno interesovanje i rad umetnice Krtinić vezano za slikarstvo, za prenošenje funkcionalnog znanja kroz specifične autorkine edukativne radionice koje je osmislila pod nazivom „Energija bića“, a koje inače radi u rodnoj Subotici, u ateljeu, ali i na terenu, kao što je to bio slučaj u Zlakusi.
Umetnica radi isključivo u slikarskoj tehnici ulja na platnu, što vrlo retko ko ima priliku da isproba na drugi način, jer je to visoko stručna i malo dostupna tehnika koja se isključivo radi na akademijama.
U ovom slučaju nije potrebno ni neophodno predhodno znanje iz polja umetnosti, niti je bitno životno doba učesnika. Vrlo često u ovakvim radionicama učestvuje cela porodica, bračni parovi, braća i sestre, prijatelji, prijateljice… i uvek budu vrhunski rezultati.
Radionice ovog tipa su posebne jer je na ovaj način umetnica lično uspela da prevaziđe „NEizlečivu“ bolest, kada su joj lekari prognozirali svega tri meseca života, oktobra 2010. godine.
Odlukom da ode na Kosovo i da se bavi istraživačkim radom i da slika, uspela je bez ijedne tablete ili bilo kog zvaničnog medicinskog tretmana prevaziđe kancer za manje od 100 dana.
Od kada se samoisčelila slikanjem, prenosi znanje na ljude koji žele to da nauče. Kroz višednevne radionice prošlo je uspešno preko 600 dece i odraslih u poslednjih 13 godina, na raznim mestima, u raznim gradovima, državama.
Specifičnost radionica je razvijanje sinergije svih bića i lične energije, odnosno – isceliteljskih znanja kroz veštine slikanja tehnikom ulja na platnu.
Prva, eksperimentalna radionica se odvijala na Paliću u ugostiteljskom objektu „Mala gostiona“, koji je najstariji objekat ove vrste u Srbiji. Na radioniici su učestvovali korisnici usluga restorana i hotela, zajedno sa decom, penzionerima, lekarima iz Subotice.
Terapija slikanjem u Zlakusi
Organizatori su za sve učesnike obezbelili materijal za slikanje, dobre uslove u prelepom ambijentu Etno sela „Terzića avlija“, uz učešće u stvaranju samih članova domaćinstva.
Bila je ovo i izuzetana prilika da se polaznici radionice, zahvaljujući ljubaznim domaćinima, upoznaju sa Etno parkom „Terzića avlija“, da posete Potpećku pećinu, prošetaju selom, ponesu lepe uspomene iz ovog kraja.
Ovo seosko turističko domaćinstvo, predstavlja muzej na otvorenom i zatvorenom. Postoji od 2005. godine, sastoji se od više starih kuća, okućnicom, imaju salaš, šupu, mlekar, bunar, kačaru…
Etno park „Terzića avlija“, dobitnik je najvećeg priznanja u oblasti seoskog turizma „Turistički cvet 2008“ za doprinos razvoju turizma u Srbiji kao najuspešnije seosko turističko domaćinstvo.
„Terzića avlija“ je 2008. godine bila u nominciji za brend „Najbolje iz Srbije“, na predlog Ministartva trgovine republike Srbije i Privredne komore Srbije.
U „Terzića avliji“ je i sedište Etno udruženja „Zavičaj“ koje je organizator radionice – Terapija slikanjem – ali i niza drugih sadržaja, poput nedavne kretivne radionice za decu i omladinu.
Za još korisnih tekstova iz kulture, reportaža,pratite naš sajt!