Gde žive istina i pravda? „Živimo u uverenju da su istina i pravda večne i nepromenljive kategorije, ali svakodnevni život nas opominje da se smisao pojmova menja kako se menjaju društveni sistemi“, kaže Marina Milivojević Mađarev.
Festival su i ove, kao i prethodnih godina podržali Grad Užice, Ministarstvo kulture, uz maksimalno angažovanje zaposlenih u užičkom Narodnom pozorištu. Jugoslovenski pozorišni festival – „Bez prevoda“ godinama sa uspehom okuplja umetnike. Ali i značajno doprinosi da se regionalna umetnička saradnja produbljuje i učvršćuje.
Ove godine publika će gledati dve predstave koje su napravili ansambli iz Srbije prema dramskim delima savremenih hrvatskih pisca. Kao i jednu predstavu koju je pozorište iz Zagreba napravilo pod vođstvom reditelja iz Srbije.
Predstavu po delu srpskog klasika, Branislava Nušića, zajedno su napravili jedno pozorište iz Srbije i jedan festival iz Crne Gore. Poredićemo kako evropsku klasiku postavljaju pozorišta iz Srbije i pozorišta iz regiona.
Poslednji dan festivala posvećen je najnovijoj generaciji pozorišnih umetnika
Predstavu nove generacije producirale su dve uvažene pozorišne institucije iz Beograda i Novog Sada. Uz sve navedeno postaviće se jedno važno pitanje, geslo 29. izdanja festivala, a glasi: Gde žive istina i pravda?
– Čini nam se da pitanja istine i pravde nikada nisu bila tako tesno povezana kao danas. U vremenu kada su se mogućnosti za kreiranje virtuelnih sadržaja toliko razvile, goruće pitanje jeste kako doći do istine.
Ako ne znamo šta je istina, a šta nije istina, šta se dogodilo, a šta se nije dogodilo, šta je uzrok, a šta posledica, kako ćemo znati šta je pravedno? Živimo u uverenju da su istina i pravda večne i nepromenljive kategorije, ali svakodnevni život nas opominje da se smisao pojmova menja kako se menjaju društveni sistemi.
Kako danas doći do istine i pravde? Veliko i značajno pozorište je sebi uvek davalo u zadatak da svedoči istini i zalaže se za pravdu. U želji da dokažemo da savremeno pozorište postavlja ova važna pitanja napravili smo sledeći izbor predstava za ovogodišnji Jugoslovenski pozorišni festival – „Bez prevoda“, kaže selektorka ovogodišnjeg festivala Marina Milivojević Mađarev.
Dr Marina Milivojević Mađarev je redovni profesor na Katedri za dramaturgiju i Katedri za teoriju drame na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu. Radovi iz oblasti teorije drame i pozorišta štampani su joj u nacionalnim i međunarodnim časopisima.
Autorka je više knjige iz oblasti teatrologije: Biti u pozorištu, Fantastika u dramama Vladimira Velmar-Jankovića, Primenjeno pozorište u Vojvodini od 2000. godine do danas (zajedno sa I. Pravdićem, i M. Mađarev) i Novi narativ.
Član je uredništva pozorišnog časopisa Scena, glavna i odgovorna urednica naučnog časopisa Zbornik koji izdaje Akademija i predsednica Upravnog odbora Udruženja kritičara i teatrologa Srbije. Piše pozorišne kritike za nedeljnik Vreme.
Gde žive istina i pravda?
Predstave 29. Jugoslovenskog pozorišnog festivala – „Bez prevoda“:
Petak 1.novembar: JUGOSLOVENSKO DRAMSKO POZORIŠTE BEOGRAD
Hajnrih fon Klajst – Mihael Kolhas u režiji Borisa Liješevića
Subota 2.novembar: ATELJE 212 BEOGRAD
Tomislav Zajec – NESTAJANjE u režiji Sanje Mitrović
Nedelja 3.novembar: CRNOGORSKO NARODNO POZORIŠTE PODGORICA
Po motivima drama Henrika Ibzena: Stubovi društva, Heda Gabler, Nora i Neprijatelj naroda – IBZEN MAŠINA u režiji Ane Vukotić
Ponedeljak 4.novembar: SATIRIČKO KAZALIŠTE KEREMPUH – ZAGREB
Po romanu Josea Saramaga Kolebanje smrti – SMRT NA DOPUSTU u režiji Kokana Mladenovića
Utorak 5.novembar: Koprodukcija NARODNO POZORIŠTE SOMBOR i „GRAD TEATAR” BUDVA, CRNA GORA
Branislav Nušić – PROTEKCIJA u režiji Milana Neškovića
Sreda 6.novembar: NARODNO POZORIŠTE SOMBOR
Mate Matišić – LJUDI OD VOSKA u režiji Ivan Vanja Alač
Četvrtak 7.novembar: BEOGRADSKO DRAMSKO POZORIŠTE BEOGRAD
Nikola Stanišić – KAVEZ ZA PTICE u režiji Slobodan Stanković
Sve predstave na JPF se izvode na velikoj sceni Narodnog pozorišta Užice, od 19.30 časova.
Za još informacija iz kulture, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!