Traži se vanredna sednica Skupštine Grada Užica na kojoj bi tema bila Deponija „Duboko“, zahtev potpisali odbornici iz odborničkih grupa Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Nove demokratske stranke Srbije-Novo lice Srbije, Narodni pokret Srbije, Srbija centar i Užička akcija-Užička odbrambena liga.
Podsećamo, požar na Deponiji „Duboko“ izbio je 5. maja, i drugi je ove godine. Prvi je bio u martu i gašen je dvadeseak dana.
Regionalna sanitarna deponija „Duboko“ osnovana je kao Javno komunalno preduzeće 2005. godine, a 2011. počela sa radom, naredne godine registrovana je kao Regionalni centar za upravljanje otpadom. Osnivači ovog javnog preduzeća su devet lokalnih samouprava Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Traži se vanredna sednica – posledice požara
Opozicioni odbornici traže održavanje vanredne sednice na ovu temu i navode da zahtevom izražavaju jedinstven stav o potrebi utvrđivanja odgovornosti i procesuiranja uprave JKP „Duboko“ i rukovodstva grada Užica zbog nestručnog i neodgovornog upravljanja ovim preduzećem. Upućen je poziv odborničkoj grupi GG „Sloga“ da im se pridruži, kako bi omogućili sazivanje vanredne sednice.
U saopštenju se dalje navodi:
„Od Zavoda za javno zdravlje tražimo da nas upozna sa kratkoročnim i dugoročnim posledicama požara po zdravlje građana i životnu sredinu, kao i da nam predstavi rezultate merenja zagađenja vazduha, vode, zemljišta i hrane koje su sproveli ZJZ Užice i druge državne institucije zadužene za brigu o zdravlju stanovništva i zaštitu životne sredine.
Od direktora JKP „Duboko“ zahtevamo da u skladu sa važećim zakonskim propisima Skupštini grada Užice podnese izveštaj o radu preduzeća. I na kraju, od gradskog većnika zaduženog za vanredne situacije želimo da čujemo iscrpan izveštaj o troškovima gašenja požara i sanacije tela depinije koje će snositi budžet grada, odnosno svi građani.
Upozoravamo gradonačelnicu, Gradsko veće, predsednika Skupštine grada i vladajuću koaliciju, da ne pokušavaju da izbegavaju diskusiju i ne sabotiraju održavanje vanredne sednice Skupštine grada o Deponiji „Duboko“ jer će nas takvim postupanjem nateratati da koristimo i druge mehanizme koji nam stoje na raspolaganju, a od javnosti neće uspeti da sakriju svoju nesposobnost da upravljaju gradom i javnim preduzećima“ navedeno je u zajedničkom saopštenju.
Grupa Građana „Sloga“
Prethodno je Grupa Građana „Sloga“ pozvala sve opozicione odbornike da ih podrže u zahtevu za sazivanje vanredne sednice Skupštine grada Užica na temu aktuelnog stanja na Deponiji „Duboko“.
Oni su tada naveli da blokade nikada nisu bile metod rada GG „Sloga“, te da su njihovi načini rada pokretanje pitanja i rešavanje problema pravnim i političkim sredstvima.
„I pored toga imamo puno razumevanje za građane koji su organizovali blokade Deponije „Duboko“. Meštanima koji ne žele političku podršku, potpuno ignorisani od svojih mesnih zajednica, morali su da preuzmu inicijativu, osnuju udruženje i krenu u svoju borbu. Sasvim je prirodno da „Sloga“, kao grupa građana, podržava građanske inicijative. To što naši načini delovanja nisu isti, nikako ne znači da su nam ciljevi različiti“, navedeno je u saopštenju GG „Sloga“.
“Da (Ne) Dišemo Duboko”
A Grupa građana “Da (Ne) Dišemo Duboko” uputila je ranije dopise u kojima kažu da osnovano sumnjaju „da JKP Regionalni centar za upravljenje otpadom „Duboko“ ne poseduje važeće dozvole za upravljanje otpadom i zahteva se pokretanje istrage, utvrđivanje odgovornosti i zabranu obavljanja privredne delatnosti upravljanja otpadom i nalaganje hitnih mera za sanaciju deponije i otklanjanje posledica po životnu sredinu.
Dopisi su upućeni: Gradskoj inspekciji za zaštitu životne sredine, Republičkoj inspekciji za zaštitu životne sredine i Republičkoj direkciji za vode.
Iz Republičke inspekcije za vode su odgovorili da je zahtev prihvaćen i priložen u plan inspekcijskog nadzora koji je planiran da se izvrši u periodu do 30. septembra 2024. godine.
„Imajući u vidu napred navedeno, od strane vodne inspekcije pokrenut je postupak po službenoj dužnosti u skladu sa Zakonom o upravnom postupku“, naveli su u odgovoru iz Republičke direkcije za vode.
U odgovoru inspekcije za zaštitu životne sredine grada Užica je rečeno da nisu nadležni za nadzor i da kontrolu obavlja Ministarstvo za zaštitu životne sredine Republike Srbije.
Ostaje da se vidi da li će tema Deponije „Duboko“ biti na dnevnom redu Skupšine Grada Užica?
Za još korisnih tekstova iz ekologije, reportaža, pratite naš sajt!