Vernici i Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas slave praznik Svete velikomučenice Marine, u narodu poznate kao Ognjena Marija, koja se poštuje kao borac za hrišćansku veru i zaštitnica žena.
Dan Svete mučenice Marina, u narodu poznatije kao Ognjena Marija smatra se veoma poštovanim praznikom posebno među ženama, te je običaj da se tog dana nipošto ne rade ručni radovi niti posluje u polju.
U crkvenom kalendaru, 30. jul nije obeležen „crvenim slovom“, ali žene toga dana odbijaju da zadenu i iglu u konac iz strahopoštovanja prema ovom prazniku.
Prema narodnom verovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom, ona spada u „ognjevite“ svece.
Među pravoslavcima Ognjena Marija (koja, inače, u narodnoj tradiciji slovi kao sestra Gromovnika Ilije i Svetog Pantelije) izaziva posebno strahopoštovanje.
Toga dana (30. jula po novom, odnosno 17. po starom kalendaru) niko ne radi jer se smatra da je toga dana svaki posao netaličan i grešan, da svako ko toga dana prekrši volju božju, ne može očekivati milost njegovu.
Sveta mučenica Marina rodom je iz Antiohije, krstila se u 12. godini i rano je ostala bez majke, a otac ju je, kada je saznao da je hrišćanka, oterao od kuće.
Na putu iz Antiohije ona je srela eparha Olimvrija koji je pošao da goni hrišćane. Pošto je odbila ponuđeni brak i zbog njene vere u Gospoda Isusa Hrista, gnevni eparh naredi da je izlože najgorim mukama.
Ognjenu Mariju neke pravoslavne porodice obeležavaju kao krsnu slavu.
Mošti ove svetiteljke počivaju u manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera. U crkvenom kalendaru praznik nije obeležen „crvenim slovom“, ali se ipak veoma poštuje.