Prva truba Guče otišla u Bojnik, a po oceni stručnog žirija najizvornije je muzicirao orkestar Milovana Petrovića iz Užica. Ove godine, domaćin Festivala bio je istaknuti i internacionalno priznati majstor trube, Dejan Petrović.

Na Dragačevskom saboru dodeljene su nagrade i priznanja za najizvornije muziciranje kao i truba publike, čime je u Guči završena ovogodišnja smotra najboljih trubača Srbije.

Prva truba Guče na 63. Dragačevskom saboru trubača pripala mladom Mihailu Zećiroviću (15) iz orkestra Isidora Zećirovića iz Bojnika, a nagrada za najbolji orkestar dodeljena je Vladimiru Ivanoviću iz Zagužanja.

Posle osvajanja nagrade za najbolji orkestar u Guči 2021. trubački orkestar Vladimira Ivanovića iz Zagužanja kod Surdulice ponovo je na 63. Saboru poneo tu titulu.

Po oceni stručnog žirija najizvornije je muzicirao orkestar Milovana Petrovića iz Užica.

„U pitanju je bila pesma „Znaš li draga onu šljivu ranku“, to je moj orkestar izveo. Takmičenje u Guči je nešto posebno i više je nego što smo očekivali“, izjavio je Milovan Petrović iz Užica, za RTS.

Vladimiru Kuzmanoviću iz Lučana pripala je nagrada za najpopularnijeg trubača po oceni publike.

U finalu Dragačevskog sabora ove godine za nagrade se borilo 16 orkestara.

Brojni gosti iz Srbije, regije i sveta uživali su u Guči u sve dane festivala trube.

Domaćin 63. Dragačevskog sabora trubača Dejan Petrović

Ove godine, domaćin Festivala u Guči bio je istaknuti i internacionalno priznati majstor trube, Užičanin, Dejan Petrović. Petrović je izrazio ogromnu čast što je ove godine preuzeo tu ulogu i dodao:

„Uvek sam u Guču dolazio otvorenog srca, ne znam da li sam srećniji što ću opet nastupati pred tom publikom kao muzičar ili što ću biti domaćin ovogodišnjeg Sabora“.

Svečana ceremonija otvaranja Sabora održana je u petak, podizanjem saborske zastave u prisustvu izvođača, medija i ovogodišnjeg domaćina, majstora trube Dejana Petrovića.

Stara truba iz Drugog svetskog rata (Foto: N.T. Arhiva UM)

O Saboru trubača u Guči

Krajem XIX i početkom XX veka, Dragačevu su se prvi put začuli zvuci truba. Hrabri i odvažni Dragačevci vratili su se sa mnogih ratnih borbi za oslobođenje Srbije kao pravi junaci, noseći sa sobom trubu kao uspomenu na vojničke dane.

Fascinirani prelepim zvukom trube, ti hrabri „vojni“ trubači počeli su da se okupljaju i sviraju prva kola. Tako je uskoro na ovom području zaživelo čak petnaest trubačkih orkestara u periodu između dva svetska rata. Truba se brzo ukorenila u Dragačevu, postala neizostavan deo života ovog kraja, prateći ih od rođenja pa sve do poslednjeg daha.

Nakon mnogo godina, grupa mladih i učenih entuzijasta došla je na genijalnu ideju da organizuje manifestaciju narodnog stvaralaštva u porti gučke Crkve Svetog Arhangela Gavrila. Na taj svečani dan, 14. oktobra 1961. godine, održan je prvi „Dragačevski sabor trubača“, koji će zauvek obeležiti istoriju srpskog trubaštva.

Desimir Perišić iz Goračića postao je prvi pobednik, dok je za najbolji orkestar proglašen orkestar Dragana Jovanovića iz Dljina. Tako je započeta naša tradicija i stvoreno neprocenjivo kulturno blago koje se i danas neguje i obogaćuje. Međutim, prostor ispred crkve ubrzo je postao tesan da primi sve ljubitelje trube koji su želeli uživati u igri i veselju.

Od tada, svake godine „Dragačevski sabor trubača“ privlači stotine hiljada posetilaca, donoseći im bezbroj osmeha i lepih uspomena. Zahvaljujući ovom festivalu, Guča je postala svetski poznata kao prestonica trube, piše na sajtu Dragačevskog sabora.

Sa jednog od ranijih takmičenja trubača (Foto: Arhiva UM)

Dodajmo i da su na glavnoj pozornici stadiona, mnoge poznate zvezde proslavile nezaboravne trenutke, izvodeći hitove, pesme i čočeke koje publika i danas sa oduševljenjem pamti.

Pogledajte i druge tekstove iz kultureputopise i reportaže sa stranice Užicemedia.

- Advertisement -