Pošumljavanje već godinama sprovode Komunalno javno preduzeće (KJP) ‘Zlatibor’ i opština Čajetina, sadeći različite vrste stabala. Ovakvim aktivnostima kontinuirano održavaju zelene površine Zlatibora.
Opština Čajetina, u saradnji sa KJP ‘Zlatibor’, JP ‘Srbijašume’, Parkom prirode ‘Zlatibor’ i zlatiborskim ‘Eko Agrarom‘ realizovala je akciju pošumljavanja. Na površini od jednog hektara, preko puta poslovnog objekta KJP ‘Zlatibor’.
U okviru ove inicijative, Zlatibor je obogaćen sa 2.500 sadnica crnog bora. Čime se doprinosi očuvanju prirodnog okruženja i unapređenju zelenih površina.
– Nova borova šuma će imati funkciju vetrozaštitnog pojasa, čime se dodatno štiti zemljište i sprečava erozija. Zahvaljujući radnicima KJP ‘Zlatibor’, koji su prethodnih dana pripremili teren specijalizovanom mehanizacijom, stvoreni su optimalni uslovi za sadnju.
KJP ‘Zlatibor’ i opština Čajetina već godinama sprovode slične akcije pošumljavanja, sadeći različite vrste stabala širom Zlatibora i kontinuirano održavajući zelene površine.
Ova inicijativa je deo šire strategije zaštite i unapređenja životne sredine, a slične aktivnosti nastaviće se i u budućnosti, – rekla je Dragana Rosić iz KJP ‘Zlatibor’.

Akcija od velikog značaja za edukaciju najmlađih o zaštiti životne sredine
Akciji pošumljavanje Zlatibora su se pridružili predstavnici javnih preduzeća i ustanova, Udruženja penzionera, Turističko-rekreativni centar Zlatibor, Omladinskog centra.
A posebnu radost organizatorima i učesnicima akcije pošumlajvanja doneli su učenici drugog razreda Osnovne škole ‘Dimitrije Tucović’ sa Zlatibora, predvođeni učiteljicom Radmilom Mijailović. Njihovo prisustvo naglašava značaj edukacije najmlađih o zaštiti životne sredine.
I poruka sa Zlatibora: Zajedno stvaramo zeleniji i zdraviji Zlatibor!
Planirano je da se procenjena optimalna šumovitost (oko 41%) dostigne do 2035. godine
Pod šumama u Srbiji nalazi se 2.252.400 hektara, odnosno 30,7% od ukupne njene površine (u Vojvodini 7,1%, u središnjoj Srbiji 37,5%, na Kosovu i Metohiji 42,1%). Time smo se svrstali u države koje su srednje šumovite.
Prema nacrtu Prostornog plana Republike Srbije 2021-2035, planira se da se procenjena optimalna šumovitost (oko 41%) dostigne do 2035. godine. Šumarski stručnjaci će se truditi da ostvare planove i zadatke koji budu usvojeni u narednom periodu.
Šumsko zemljište u državnoj svojini je u najvećoj meri pošumljeno. Procena je da je preostalo oko 80.000 hektara goleti, ali tu su i površine koje su prirodno neplodno zemljište, koje se teško pošumljava (kamenjari, močvare i sl), a deo zemljišta mora da ostane u vidu pašnjaka za divljač.
U državnom vlasništvu pod šumom je 968.992 ha (43%), od čega je JP Srbijašume na gazdovanje povereno 893.204 ha ili 40% od ukupne šumovitosti. (eKapija)
Za još informacija, tekstova iz kulture, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!