Festival i izložba biće organizovani u predivnom ambijentu Muzeja na otvorenom „Staro selo “ u Sirogojnu, počinju krajem jula. A 30. jula na Dan Muzeja i muzejske slave Ognjene Marije planiran je koncert Neša Galija akustik.

Festival svetske muzike, +381 World Music festival Sirogojno, održava se u posebnom ambijentu Muzeja na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno i prilagođen je otvorenoj letnjoj pozornici.

Protekle četiri godine tokom Festivala nastupali su brojni priznati umetnici i izvođači svetske muzike kao što su: Bilja Krstić i „Bistrik orkestar„, Vokalno-instrumentalni etno ansambl ,“Vrelo„, muzička grupa KAL iz Valjeva, kabare „Da, to su bili daniNebojša Dugalić i Boris Pingović, održane su i brojne vokalne i insturmentalne radionice. Susret između izvođača i publike na ovoj sceni odlikuje se neposrednošću u međusobnoj sinergiji koja za rezultat ima doživljaj za pamćenje.

Za peti po redu Festival svetske muzike, organizatori su pripremili niz zanimljivih dešavanja:

29. jula je otvaranje Petog Festivala svetske muzike +381 Sirogojno 2024. i predstavljanje izložbe fotografija na temu muzika i priroda, a koje su nastale tokom prethodne četiri godine Festivala.

    U 14.00 časova planiran je nastup Ženske pevačke grupe „Đude“ KUD „Mijat Mašković“ Kolašin, Crna Gora. Ova više puta nagrađivana pevačka grupa iz Crne Gore predstaviće bogatu vokalnu tradiciju kroz izvođenje i radionice.

    U 17.00 časova koncert će održati poznata Danica Krstić i BALKAN KONCEPT TRIO.

    Danica Krstić je rođena u Kragujevcu. Pevanjem se bavi od svoje pete godine. Ona peva i voli etno muziku i želi da očuva tradicionalnu balkansku i srpsku baštinu. Nastupala je na brojnim festivalima u zemlji i inostranstvu. Student je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, smer etnomuzikologija.

    30. jula na Dan Muzeja i muzejske slave Ognjene Marije planiran je koncert Neša Galija akustik koji ovom prilikom nastupa u trio sastavu. Dobro poznata muzička grupa osnovana 1976. godine izvodi svoju muziku na brojnim koncertima i festivalima.

    31. jula završnog dana Festivala nastupa Vokalna grupa KONSTANTIN. Grupa postoji od 2008. godine i nastupa u zemlji i inostranstvu sa specijalno odabranim aranžmanima za horsko izvođenje muzike 20. veka. Može se pohvaliti velikim brojem nastupa, samostalnih koncerata, nagradama i odličnim kritikama eminentnih muzičara.

      Domaćin festivala je Muzej na otvorenom ,,Staro selo“ Sirogojno, urednik i organizator festivala: Biljana Krstić, Udruženje Balkan 011. Program je podržan od Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

      Festival i izložba Jelene Blečić „Sunce ne bira koga greje“

      Multimedijalna izložba „Sunce ne bira koga greje“, vizuelne umetnice Jelene Blečić, koja je deo programa Užice- nacionalna prestonica kulture 2024. može se videti u Muzeju na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno od 30. jula do 30. avgust 2024.

      O izložbi

      Projekat „Sunce ne bira koga greje“ utelovljuje Jeleninu viziju univerzalne ljubavi i egalitarnog pristupa, simbolizovan kroz sunce koje neselektivno obasjava sve. Izložbenu posebnost čini džinovska skulptura u eksterijeru i multimedijalna postavka neočekivanih kombinacija materijala i izvedbi, razigrani spletovi i vizuelni konflikti skulptura, crteža, slika, instalacija.

      Ovaj koncept vrlo verovatno pobuđuje posmatrača da prizove povezanost i neprekidnu interakciju između čoveka i prirode, ističući suptilnu lepotu koja nastaje u ovakvom odnosu.

      Jelena Blečić u idiličnom ambijentu Muzeja „Staro selo“ poziva posetioce da dožive umetnost u simbiozi umetnost, priroda, nasleđe. Jelena je učvrstila meditativno gustiranje života kao esencijalne niti vodilje. Njeni radovi uporno govore koliko je radost ozbiljna tema, ona je zbir svih zbirova čiji je krajnji rezultat nepodnošljiva lakoaća postojanja.

      Ova izložba takođe istražujeteme društvene angažovanosti i ličnog i društvenog filozofskog pristupa, podstičući dijalog o ulozi umetnosti u oblikovanju društvenih promena i etičkih stavova.

      „Sunce ne bira koga greje“ služi kao metafora za mudrost ljubavi i vrlina, ali golica i o tome kao umetnost može vetinom svojom umrežavati različitost i promovisati dublje razumevanje među ljudima.

      Izložba je namenjena ljubiteljima umetnosti svih generacija i geografskih porekla, ako i stručnoj javnosti koja teži da produbi razumevanje aktivizma umetnosti u savremenom društvu. Jelena koristi umetnost kao platformu za dijalog očuvanju i osvetljavanju pravih vrednosti.

      O autorki Jeleni Blečić

      Rođena u Beogradu 1974, Jelena Blečić predstavlja jednu od istaknutih figura savremene umetničke scene, vizuelni umetnik čija dela duboko rezonuju sa temama individualnosti, kulture i gipkosti harmonije.

      Njena karijera obuhvata više od 25 godina rada, tokom kojih je održala preko 20 samostalnih izložbi širom sveta, uključujući Francusku, Hrvatsku, Crnu Goru, Sloveniju, Dansku i Meksiko.

      Njeni pedagoški angažmani uključuju poziciju prodekana za marketing na Fakultetu savremenih umetnosti, gde je svoje bogato iskustvo pretočila u obrazovanje nove generacije umetnika.

      Jelena je takođe začetnik i voditelj programa Tehnologije stvaralačke inteligencije i stvaralačkog identiteta, koji predstavlja platformu za duboko intelektalno i duhovno istraživanje stvaralačkih procesa. Kroz ovaj program, ona vodi seminare i edukacije, potičući učesnike da istražuju granice svoje stvaralačke izražajnosti i da se povežu sa svojim autentičnim stvaralačkim identitetima.

      Ona je osnivač i umetnički direktor projekta Fun Fan. Radila je i brojne projekte, kampanje i modne revije u saradnji sa velikim brendovima i kompanijama Mercedes, Premiata, Cortefiel, Epson, British American Tobaco, Microsoft, radila je i za Avon, PharmaSwiss, Lagunu, Adria mediu, Atika mediu kao i kreativne kampanje međunarodnim magazinima Casa viva, Cosmopolitan, Grazia, Elle. Njen rad karakteriše spoj planetarne estetike i lokalne autentičnosti, što je čini prepoznatljivom na umetničkoj sceni.

      Ova izložba je namenjena razigranoj, ali produhovljenoj, slobodnomislećoj publici, željnoj da istražuje duboke umetničke izraze kojih se dotiču temelji humanističkih vrednosti i društvenog aktivizma. Umetnost ovde služi kao sredstvo za širenje dijaloga o očuvanju ličnog integriteta svake individue.

      Festival i izložba – od 29. do 31. jula je feswwtival, a izložba se može videti tokom avgusta u Muzeju na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno.

      Letnja pozornica Muzeja na otvorenom „Staro selo“ u Sirogojnu (Foto: Arhiva UM)

      Pogledajte i druge tekstove iz kultureputopise i reportaže sa stranice Užicemedia.

      - Advertisement -