Trikovi za jeftina putovanja postoje, kao i brojni saveti koji nam mogu pomoći da putujemo jeftinije, a da pri tom ne žrtvujemo kvalitet i udobnost tog istog putovanja. Evo šta je sve važno kod planiranja i kako možemo proći povoljnije, a prema savetima svetskih putnika.

Trikovi za jeftina putovanja Fleksibilnost sa datumima

Oni koji su obišli mnogo zemalja kažu da je finansijsko planiranje važno, a da se najveća ušteda može postići ako ste fleksibilni sa datumima putovanja. Cene letova i smeštaja značajno variraju u zavisnosti od dana u nedelji, meseca u godini ili čak praznika.

Zato je preporuka da pokušamo sa online alatima kao što su Google Flights ili Skyscanner, pomoću kojih bi trebalo da pronađemo najpovoljnije datume za željenu destinaciju. Glavna stvar kod ovakvih aplikacija i sajtova je što, kada naletimo na dobru ponudu, moramo biti brzi i već znati kada ćemo biti u prilici da putujemo, čak i do godinu dana unapred.

Koristite incognito režim prilikom pretrage

Nije zgoreg ponoviti da gotovo sve avionske kompanije i sajtovi za rezervacije koriste kolačiće za praćenje naših pretraga. Ali, ono što možda ne znate je da se oni koriste i za formiranje cena. Tako se može dogoditi da, ako često pretražujemo iste rute, njihova cena raste. Pravi marketinško-psihološki rat. Zato, da biste bili sigurni, uvek koristite incognito ili privatni režim pretrage kako biste izbegli ovu zamku i pronašli najpovoljnije cene.

Rezervacija putovanja unapred

Problematika ove situacije leži u onoj sa početka priče, a to je da moramo dosta unapred da znamo kada ćemo biti slobodni za određene destinacije. Nekada je dobro oslanjati se na last-minute ili first-minute ponude koje mogu biti povoljne, recimo destinacije za destinacije za zimovanje kao što je Bugarska.

Ali, generalno je pravilo da su letovi jeftiniji (često i aranžmani) ako ih rezervišete nekoliko meseci unapred. Idealno vreme za rezervaciju je obično između 6 do 8 nedelja pre planiranog putovanja.

Alternativne opcije za smeštaj

Najlepše je odsesti u hotelu, ali savremeni putnici vole slobodu I fleksibilnost. Umesto hotelskih soba, prošetajte po aplikacijama kao što su Airbnb, Couchsurfing ili čak razmena kuća. Oni koji su isprobali sve ove opcije tvrde da su cene drastično povoljnije, a iskustvo života na destinaciji koju posećujete autentičnije.

Pirinačana polja na Baliju (Foto: Pixabay)

Da li ste znali da u pojedinim zemljama možete naći smeštaj potpuno besplatno, samo ako se ponudite da im pričuvate ljubimca ili  zalivate biljke dok nisu tu?

Trikovi za jeftina putovanja Kombinovanje letova (presedanja)

Nekada je presedanje sa leta na let bilo “viša matematika”, ali danas, sa internetom na svakom koraku (čak i u avionu) i aplikacijama za snalaženje, ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem. Umesto da papreno plaćate direktne letove, pokušajte sa kombinacijom letova različitih kompanija. To jeste procedura koja zahteva malo više planiranja, ali će rezultirati značajnim uštedama, posebno na dužim relacijama.

Bonus programi, lojalti kartice, kreditne kartice…

Da li ste čuli za sakupljanje milja ili kilometara? Mnogi zanemaruju takve mogućnosti, gde se iskoriste bonus programi i povoljnosti kompanija koje izdaju kreditne kartice. Proverite sa vašom bankom, ali pojedini izdavaoci kreditnih kartica nude nagrade ili povrat novca za putničke troškove.

Uz određene pakete usluga, dobijate besplatnu hranu na aerodromu ili restoranu. Takođe, raspitajte se o programima lojalnosti avio-kompanija i hotela koji vam omogućavaju da akumulirate milje i poene, koje kasnije možete koristiti za besplatne letove ili noćenja. I poslednje, ali ne manje važno – ako odaberete bolji paket usluga kod banke, imaćete besplatno putno osiguranje.

Umetnost pakovanja

Da li ste nekada videli svetskog putnika koji nosi gomilu kofera sa sobom? Nismo ni mi. Štaviše, najčešće su spakovani samo u jedan ranac ili minimalnu torbu. Zašto? Pa, zato što takvo putovanje štedi novac na dodatnim taksama za prtljag, posebno kod niskobudžetnih avio-kompanija. U početku će biti teško, ali vremenom ćete naučiti kako da se spakujete efikasno i nosite samo ono što vam je zaista potrebno. Ako putujete na duži vremenski period, razmotrite opciju pranja veša umesto da nosite velike količine odeće. Ili još bolje – bacanja nepotrebnog i iznošenog na samoj destinaciji.

Uvek koristite lokalne valute

Kada otputujete u željenu zemlju, izbegavajte da novac podižete na bankomata u hotelima ili turističkim zonama, jer imaju najnepovoljniju kursnu stopu. Uvek je bolja opcija da potražite lokalnu banku sa menjačnicom koja ima bolji kurs, a u nekim zemljama se možete i cenkati. Takođe, izbegavajte mjenjačnice na aerodromima – tu ćete najgore proći.

Smeštaj van centra

Kao što je to slučaj i u našoj zemlji, boravak u centru grada je najskuplja opcija, naročito na popularnim turističkim destinacijama. Umesto toga, istražite grad unapred i tražite smeštaj u manje popularnim delovima grada ili u okolnim mestima. Benefiti su višestruki.

Ako volite planine Durmitor je pravi izbor (Foto: N.T. UM)

Uštedećete novac, a dobićete priliku da bolje upoznate lokalnu kulturu i način života. Jedino na šta treba da obratite pažnju je dobra povezanost sa glavnim atrakcijama, organizovan autobuski ili železnički saobraćaj.

Lov na besplatne ture i aktivnosti

Lepo je platiti posetu svetski poznatim muzejima i videti pojedina umetnička dela o kojima se vekovima bruji, ali dobra zabava i nadahnuta umetnost se kriju i na besplatnim događajima. Pored toga, imate opcije besplatnih pešačkih tura, kulturnih institucija sa slobodnim ulazom određenim danima, ili besplatne događaje, koncerte, festivale. Zato unapred “izguglajte” šta je u opticaju u mestu gde idete i isplanirajte itinerer.

Mislite na stomak

Jedan od najvećih troškova na putovanju je hrana. Ali i tu je fleksibilnost na spisku poželjnih osobina. Zašto biste svaki dan jeli u restoranu? Hrana je mnogo ukusnija i obilnija na lokalnoj pijaci i supermarketu, a kad god je to moguće – skuvajte ručak i nosite hranu za put. Ulični restorani su svuda značajno povoljniji, a specifičniji i vezani za kulturu u koju dolazite.

Ako volite puitovanja informišite se (Foto: Pixabay)

Dakle, putovanje ne mora da bude skupo, ukoliko se naoružate znanjem i pametnim potezima.

I na kraju teksta, eto odgovora na pitanje kako drugi putuju i obilaze ceo svet, dok se nama čini da samo uživamo u njihovim fotografijama. Više ne morate da čekate, krenite i vi u “sakupljanje kilometara” uz naše savete.

Autorka: Srbijanka Stanković

Pogledajte i druge tekstove iz turizma, putopise i reportaže sa stranice Užicemedia.

- Advertisement -