Dan pobede nad fašizmom – Ove godine obeležava se 80. godišnjica završetka Drugog svetskog rata. I 75 godina od pokretanja inicijative za stvaranje današnje Evropske unije.
Deveti maj obeležava se kao Dan pobede nad fašizmom. U znak sećanja na dan kada je Nemačka 1945. godine potpisala kapitulaciju u Drugom svetskom ratu.
Bez obzira što je rat zvanično okončan tek nekoliko meseci kasnije kapitulacijom Japana. Deveti maj je u mnogim zemljama ostao simbol kraja najrazornijeg sukoba u istoriji čovečanstva.
Naime, 9. maja 1945. godine, po moskovskom vremenu, sovjetski maršal Georgij Žukov u ime Saveznika je u Berlinu ratifikovao sporazum o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke.
Sporazum je prethodno, 8. maja, u Remsu potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel.
Zbog vremenske razlike, Moskva je kapitulaciju obeležila dan kasnije – 9. maja.
Ovim je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali je u nekim delovima Evrope trajao sve do 15. maja.
Drugi svetski rat je trajao nešto manje od šest godina, učestovalo je preko 60 država i oko 110 miliona vojnika.
Prema dostupnim podacima poginulih je između 50 i 80 miliona, od toga je preko 38 miliona civilnih žrtava.
Ranije je obljavljeno da je na prostoru bivše Jugoslavije poginulo 1.706.000 ljudi.

Povodom Dana pobede u Moskvi se svake godine, 9. maja, održava vojna parada.
UŽICE: Na Partizanskom groblju na Dovarju delegacije položile vence
Povodom Dana pobede nad fašizmom na Partizanskom groblju na Dovarju vence i cveće su položile delegacije Grada Užica, Opštine Sevojno, predstavnici Vojske Srbije, delegacija SUBNOR-a Užice, kao i druge delegacije različitih ratnih i veteranskih udruženja.
Sekretar užičkog SUBNOR-a Vojin Mrđa je rekao da svako društvo obeležava važne datume kako bi sačuvalo sećanje na značajne događaje, ljude, uspehe, prekretnice, sukobe i stradanja. „Na taj način ti datumi postaju važni za negovanje kulture sećanja, kao i za razvijanje istorijske i nacionalne svesti“.

Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope
Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope jer je tog dana 1950. godine ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama.
Suština njegove ideje bila je u uspostavljanju zajedničkih tela, tačnije odnosa, najpre u proizvodnji i distribuciji uglja i čelika kao temelja industrijske snage.
Naredne godine osnovana je Evropska komisija za ugalj i čelik, koja je vremenom prerasla u Evropsku ekonomsku zajednicu, da bi četiri decenije kasnije, 1991. u holandskom gradiću Mastrihtu bila proglašena Evropska unija.
Evropski savet je 1955. godine u Milanu odlučio da se dan objavljivanja Šumanovog plana, 9. maj, obeležava kao Dan Evrope.
Deklaracija je označila novu eru za mir, integraciju i demokratsku saradnju u Evropi. I postavila temelje za Evropsku uniju kakvu danas poznajemo.
Povodom obeležavanja 75. godišnjice Deklaracije, evropske institucije pozvale su građane da posete institucije EU i upoznaju se sa njihovim aktivnostima nu Briselu, Strazburu i Luksemburgu.
Osim toga planirani su i različiti događaji u državama članicama EU i širom sveta povodom obeležavanja Dana Evrope.
Za još informacija, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!