Odlaskom stanovništva sa sela mnoge površine i na području grada Užica ostale su zakorovljene. Proces pražnjenja sela kod nas se odvijao dva ili tri puta intenzivinije nego u razvijenim zemljama tako da mnogim selima u brdsko-planinskom području kakvo je naše i dalje preti demografsko gašenje. I dalje je mnogo zaboravljenih imanja i kuća u koje se tek po neko vrati po odlasku u penziju.
Bez orača mnogo je oranica koje da nisu zakorovljene mogle bi davati heljdu, raž i ovas i dosta površina na koje decenijama nije kročila čovečija noga, a kamoli da je bačen gram mineralnog đubriva. Razvijene zemlje u Evropi mnogo polažu u proizvodnju zdrave hrane.
Užičani su se među prvima u Srbiji zainteresovali za organsku poljoprivredu. Uočili su da baš ovakvi programi mogu zadržati ljude na selu i dovesti mlade, sačuvati prirodu i ambijent po čijoj je lepoti kraj prepoznatljiv.
Dok se stočni fond oporavlja i sve više propagira ishrana stoke kabastom hranom i ispaša pobornici organskepoljoprivrede se nadaju da će i konverzija – period prelaska na organsku proizvodnju biti lakši zbog dostupnosti prirodnog stajnjaka bitnog za ovaj vid poljorivrede.
I da ne zaboravimo nivo razvoja poljoprivrede se meri udelom stočarstva u njoj, a taj odnos je 30 prema 70 u korist biljne proizvodnje i on se mora menjati, upozorava profesor Nikola Bajić iz Centra za organsku poljoprivredu Užice (COP) koji je medju prvim ovakvim organizacijama osnovan u Srbiji 2013. godine.
Prema podacima Centra u Zlatiborskom okrugu trenutno je oko pedeset poljoprivrednika u procesu sertifikacije organske poljoprivrede. U Užicu 14 proizvođača, živinari za proizvodnju organskih jaja, kozari za proizvodnju organskog sira i malinari koji u najvećem broju od podizanja zasada žele da se bave proiizvodnjom organske maline za koju su dostupne sadnice.
Ovaj broj odnosi se samo na sertifikaciju preko COP-a i broj poljoprivrednika koji žele da se bave proizvodnjom zdrave hrane je veći procenjuje se oko tridesetak.
I Grad Užice podržava ovaj vid proizvodnje. Sertifikaciju je podržao sa 150.000 dinara, a ove godine subvencije organske proizvodnje su dva miliona dinara ili 3 odsto budzeta što se shodno potpisanom memorandumu sa COP-om planira i ubuduće. Ove godine proizvodjači su posetili i čuveni Sajam zdrave hrane u Nirnbergu što je Grad finansijski podržao.
– U Srbiji se očekuje promena Zakona o organskoj poljoprivredi, gde će biti posebno naglašene te tri godine da se pomogne da bi što više bilo organskih proizvođača. I država je povećala suvencije tako da su u stočarstvu 40 odsto veće nego u konvencionalnoj proizvodnji, a ove godine povećanje u biljnoj proizvodnji je 120 odsto. Tako da umesto 4000 dinara koliko se dobija u biljnoj konvencionalnoj proizvodnji subvencija u oganskoj je 11-12.000 dinara po površini. I neki su kooperanti dobili te subvencije.
Znači trudimo se da uhvatimo korak sa Evropom. Poznato je da smo na 0,4-0,5 odsto obradivih površina pod organskom proizvodnjom, a Slovenija je 10 odsto, Italija 12, Austrija 25 odsto i tome težimo. Najvažnija je promeniti se u svesti i u srcu odnos prema poljoprivredi i prema hrani, prema zdravlju i sredini u kojoj živimo, jer konvencionalna poljoprivreda zvali smo je industrijska revolucija pored velikog povećanja u prinosima – četiri pet puta i u biljnoj i u stočarskoj proizvodnji, ali ona ima i drugu tamnu stranu medalje gde je zagadila okolinu, zemljište, vode, vazduh, reke i sve više utiče na zdravlje i biljaka i životinja i čoveka, – kaže Bajić i navodi da je organska hrana novi zlatni rudnik za našu zemlju.
Sudeći prema dostupnim informacijama za sada na području Grada Užica postoji samo jedan sertifikat za organsku proizvodnju i u pitanju je jedan pčelar sa Tare koji proizvodi organski med. Ostali poljoprivrednici su u fazi konverzije i uglavnom na drugoj godini.
Živinari su posebno zainteresovani za proizvodnju organskih jaja koja dostižu duplo veću cenu na tržištu. Jedna od prvih farmi podignuta je na Ponikovici u Karanu i kako kaže Radovan Jokanović cene organskih jaja u Srbiji se kreću od 25 do 30 dinara.
– Maloprodajne u Beogradu su od 40 do 50 dinara. U Evropi su oko pola evra, u Grčkoj šest organskih jaja košta preko 3 evra. Lično imam dva kupca koji otkupljuju jaja proizvedena na mojem gazdinstvu, što je oko hiljadu komada sedmično – priča Jokanović i dodaje da je najvažnije u proizvodnji jeste da koke-nosilje budu u prirodi, da se kreću po zemljištu koje nije tretirano đubrivom i herbicidima i da koka u prirodi „pronađe“ sve korisne stvari koje konzumenti dobijaju kroz organsko jaje. Srbija iduće godine mora prestati sa kaveznim držanjem koka nosilja u skladu sa zakonskim propisima koji se odnose na dobrobit životinja.
Grad Užice je u nekoliko navrata učešćem u raznim programima pomogao i razvoj kozarstva. Tajna lekovitosti kozjeg mleka krije se u brstu i načinu ishrane koza. Pobornici zdrave hrane u šali kažu da im nije poznato da je neko u vrzinu koja je kozji pašnjak bacao veštačko djubrivo. U okviru projekta pažnja će biti posvećena i ovom vidu proizvodnje.
Organske hrane, posebno voća i povrća nema bez biološke zaštite. I o ovoj temi ćemo govoriti, jer su i pioniri u proizvodnji organske maline pre deset godina koristili prirodan preparat za prskanje maline – koprivu potopljenu u burad sa vodom. Govorićemo i o zadrugarstvu i udruživanju proizvodjača organske hrane.