Nabujala i mutna Đetinja već se na pojedinim mestima izlila. Iz lokalnih samouprava užičkog kraja navode da nadležne službe prate situaciju iz sata u sat. Meteorlolozi najavljuju kišu za sutra, ali i narednih nekoliko dana. Prestanak padavina od sredine sledeće sedmice.
Zbog obilne i dugotrajne kiše, koja je padala u užičkom kraju, u značajnijem je porastu nivo reke Đetinje.
Reka se izlila i poplavila deo naselja u Turici, gde je do izlivanja došlo zbog podzemnih voda. Ovaj deo prigradskog naselja je plavljen i ranijih godina, uvek kada su velike padavine. Za sada stambeni objekti nisu ugroženi.
Nabujala i mutna Đetinja VIDEO
Nabujala i mutna reka Đetinja se izlila iz korita u selima nizvodno od Užica. Poplavljene su njive u selima Gorjani i Zlakusa.
Prema najavama iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) sutra, u petak, će pasti do 80 mm kiše, ali lokalno više što će podići nivo vode u više rečnih slivova u ovom delu Srbije.

Očekuje se vodostaji jednog broja slivova budu u većem porastu sa mogućnošću dostizanja upozoravajućih nivoa. A među njima su Đetinja, Moravica, Skrapež, Kolubara…
Iz lokalnih samouprava navode da nadležne službe prate situaciju iz sata u sat i da za sada nema opasnosti od poplava.
Kiša u petak i za vikend, razvedravenje od sredine iduće sedmice
Za petak su meteorlolozi najvili oblačno i sveže, povremeno sa kišom, ponegde i pljuskovima. Lokalno se očekuje veća količina padavina i to posebno na istoku zemlje.
Vetar slab i umeren, na severu i istoku Srbije kratkotrajno i jak, istočni i severoistočni, a u ostalim predelima slab južni. Najniža temperatura od 8 do 11, a najviša od 11 do 16 stepeni.

U subotu i nedelju, ali i početkom naredne sedmice nas očekuje oblačno, mestimično sa kišom.
Prestanak padavina i postepeno razvedravanje očekuje se od sredine sledeće sedmice i to prvo na severu Srbije.
28.mart
Sednica Gradskog štaba za vanredne situacije
Na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije kojom je predsedavala gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, razmotrena je trenutna situacija i usvojen zaključak u kome se navodi da je neophodno praćenje stanja na vodotokovima, sve do prestanka padavina. Kako se navodi u zaključku, nadležne službe su u obavezi da održavaju stanje pripravnosti.
Prema rečima Jugoslava Jovanovića člana Gradskog štaba za vanredne sitaucije ispred JVP “Srbijavode”, Đetinja je u poslednjih 48 sati u blagom porastu, posmatrano prema hidrološkoj stanici u Staparima to je oko metar porasta, a ovde u gradu za 40 santimetara u poslednjih 24 sata.
“Za sada ništa nije kritično, voda se nalazi u koritu kroz gradsko jezgro, na uzvodnoj deonici je zabeleženo jedno manje izlivanje u Turici na delu gde se nalaze sportski tereni, a što se tiče nizvodnog dela sporadična izlivanja beleže se u delu ispod Sevojna u Krvavcma i Zlakusi, ali za sada nema većih problema u smislu ugoržavanja stambenih objekata privrede i putne infrastrukture.

Ništa nije kritično ni kada su u pitanju pritoke i manji vodotokovi u meri da bi se preduzimali koraci ili proglasila vanredna odbrana od poplava. Očekuje se stabilizacija meteorološke situacije u narednom periodu i premeštanje fronta sa padavinama ka istoku, čime ćemo doći u situaciju da ovaj deo ne bude pod pritiskom padavina.
Takođe, obzirom da imamo konstantan porast vodostaja u akumulaciji Vrutci gde smo već otprilike oko tri metra iznad kote normalnog uspora, što je radna visina u akumulaciji, mi ćemo, kada se stvore uslovi i kada opadne nivo u reci Đetinji ali prvenstveno u Zapadnoj Moravi krenuti sa ispuštanjem dela vode iz akumulacije da bismo oborili nivo na kotu normalnog uspora”, ističe Jovanović.
Za još informacija, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!