Kolektiv Užičke gimnazije podržava proteste studenta. Sa svojim bivšim i sadašnjim učenicima delimo vrednosti slobode, pravde i ravnopravnosti, navodi se. Saopštenjem se oglasili Centar za prava deteta i Užički centar za prava deteta.
Kolektiv Užičke gimnazije oglasio se jutros saopštenjem za javnost u kome stoji da ova srednja škola u Užicu, stara 185 godina, bezrezervno podržava studente i studentkinje u njihovim zahtevima i borbi za pravednije društvo.
“S poštovanjem pratimo, podržavamo i učestvujemo u svim aktivnostima bunta u kojima se traži odgovornost, prava i poštovanje ljudskih prava.Verujemo u snagu devojaka i mladića koji nepokolebljivo i hrabro iznose svoje zahteve i daju primer demokratije celom društvu.
Sa svojim bivšim i sadašnjim učenicima delimo vrednosti slobode, pravde i ravnopravnosti. Oštro osuđujemo pisanja medija u kojima se iznose neistine i zlonamerne insinuacije o mladim ljudima, čime sae targetiraju i dovode u opasnost i oni i njihove porodice”, stoji u saopštenju, koje je potpisao kolektiv Užičke gimnazije.
Danas su ispred Užičke gimnazije profesori izašli na 15 minuta tišine. Od 11:52 do 12:07 časova.
Studente podržavaju Centar za prava deteta i Užički centar za prava deteta
Povodom masovnih protesta učenika širom Srbije, želimo da podsetimo javnost na važnost poštovanja i zaštite prava deteta i mladih na izražavanje mišljenja i mirno okupljanje. Ova okupljanja nisu samo izraz njihove građanske svesti, već i potvrda njihove sposobnosti da prepoznaju i artikulišu pitanja koja se tiču njihove budućnosti, kaže se u saopštenju i dodaje:
„Kao društvo, dužni smo da deci pružimo podršku u ostvarivanju njihovih prava i obezbedimo sigurno i podsticajno okruženje u kojem će slobodno izražavati svoje stavove.
Deca imaju pravo na mirno okupljanje, koje je, pored Konvencije o pravima deteta, zaštićeno brojnim međunarodnim i regionalnim instrumentima o ljudskim pravima. Deca to pravo uživaju ravnopravno s odraslima. Domaći propisi ne ograničavaju pravo deteta na mirno okupljanje radi izražavanja mišljenja. Svako starosno ograničenje ovog prava predstavlja diskriminaciju dece.
Pravo deteta na mirno okupljanje treba sagledati u širem kontekstu drugih prava zagarantovanih Konvencijom o pravima deteta i relevantnim ugovorima o ljudskim pravima, uključujući pravo na participaciju, slobodu izražavanja, zaštitu privatnosti i slobodan pristup informacijama.
Pravo deteta na mirno okupljanje ne sme biti ograničeno domaćim zakonima kao što su oni koji se odnose na ugrožavanje imovine i javnog reda i mira, osim ako su ta ograničenja u skladu s međunarodnim standardima i praksom Evropskog suda za ljudska prava.
Trenutni protesti srednjoškolaca ne ukazuju na bilo kakve razloge za ograničenje prava na okupljanje.
Zaključno, u skladu sa svim navedenim, ističemo i stavove UNICEF-a, publikaciju, koji navode da je pravo deteta na slobodno okupljanje od ključnog značaja za njihov lični razvoj, aktivno učešće u političkim i društvenim pitanjima, kao i za pokretanje pozitivnih promena na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou“, navode u saopštenju Centar za prava deteta i Užički centar za prava deteta.
Za još informacija, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!