Već godinama unazad deponija Sarića Osoje se koristi za odlaganje građevinskog otpada. Suočeni sa problemima u ranijem modelu funkcionisanja ove deponije Grad Užice je doneo odluku kojom se uređuju detalji vezani za postupak deponovanja i uveo neke novine. Zamenik gradonačelnika Užica Nemanja Nešić je ovim povodom rekao:

– U prethodnih nekoliko meseci imali smo poprilično haotičnu situaciju vezanu za odlaganje otpada na deponiji Sarića Osoje, pa smo kako bi rešili taj problem doneli odluku da od ponedeljka 21. maja deponija Sarića Osoje ponovo bude u funkciji ali na nešto drugačiji način. I dalje će građani moći na ovoj lokaciji da deponuju sve vrste inertnog i neopasnog građevinskog otpada a ono što je razlika u odnosu na dosadašnju praksu je to da se količina deponovanog otpada do 4 m3 neće naplaćivati, – izjavio je Nešić.

Deponija Sarića Osoje (Foto: Informativna služba Grada Užica)

Do sada je naknada za odlaganje otpada bila 200 dinara po m3 pa je po rečima Nešića želja grada da na ovaj način stimuliše građane da ovu vrstu otpada ne ostavlja pored ili u kontjenere već da samostalno dovozi i  deponuje na Sarića Osoje.

– Sav otpad nastao iz otkopa, odnosno zemlja iz otkopa moći će da se bez nadoknade deponuje na deponiju Duboko, i na taj način će i građevinske firme i građani ali i javno preduzeće imati korist,- istakao je Nešić i dodao da će firme i pojedinci koji budu imali veće količine građevinskog otpada, veće od 4 m3, biti u obavezi da uz saglasnost Službe za zaštitu životne sredine, plate naknadu za odlaganje 200 dinara po m3.

– Ukupna površina deponije Sarića Osoje je nešto preko četiri hektara, i trenutno smo u postupku izrade projektne dokumentacije za rekultivaciju deponije čime bi se u perspektivi dugoročno rešilo pitanje deponije i taj prostor po zatvaranju priveo nekoj drugoj nameni, a po Planu je tu predviđeno da budu sportsko rekreativni i komercijalni sadržaji, -kaže Nešić i dodaje:

– Razmišljajući u istom pravcu, u postupku smo izrade odluke koja bi u potpunosti pravno uredila pitanje građevinskog otpada, čime nam je namera da omogućimo vlasnicima privatnih parcela da licenciraju svoje parcele za deponovanje ovog otada. Na taj način, ukoliko neko ima strmu površinu i namera mu je da kroz nekoliko godina deponovanja građevinskog otpada tu parcelu izravna i dobije tržišno vredniju parcelu, to će moći da uradi uz saglasnost i nadzor Službe za zaštitu životne sredine, -rekao je Nešić.

- Advertisement -