I dok nam je naravno najbitnije kako se stvari odvijaju po pitanju koronavirusa i koliko je zaraženih u Srbiji, prema najnovijim podacima za 15. mart, ukupno 46 osoba. (Detaljnije u tekstu Užicemedia pod naslovom „Otkazani kulturni programi, zatvoreni pojedini granični prelazi“).

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se naciji večeras u 20 sati sa odlukom o eventualnom uvođenju vanrednog stanja povodom koronavirusa. A šta vanredno stanje podrzumeva više iz teksta objavljenog u listu Danas.

Uporedo teče lingvistička rasprava – kako se pravilno piše novi virus „Kovid-19“ (COVID-19) – virus korona ili koronavirus? Dakle, kako je ispravno pisati ovu reč?

Dr Marina Nikolić, naučni saradnik u Institutu za srpski jezik SANU, smatra da je ispravno pisati kao jednu reč – koronavirus, što je napisala na sajtu Jezikofil.

Ona to pojašnjava time da je reč koronavirusi opšte ime za grupu virusa, dobijeno na osnovu izgleda, koji asocira na venac (lat. corona) i dodaje da postojeći priručnici još uvek ne pišu o ovom tipu virusa, ali se pridržavaju pravila koje se primenjuje i u naučnoj terminologiji, a to je da se spojeno pišu nazivi grupe virusa (npr. rabdovirusi, reovirusi, retrovirusi i sl.), a odvojeno ukoliko se radi o virusu bolesti koju on izaziva (npr. HIV virus / virus HIV-a, ebola virus / virus ebole, rubeola virus / virus rubeole i sl.).

Prema drugom tumačenju, Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju jezika, smatra da je ispravno virus korona, uz pojašnjenje „da je u pitanju konstrukcija koja u srpskom jeziku potpada pod atributivne konstrukcije, a u njima širi pojam dolazi ispred užeg, kao na primer: profesor Petrović, reka Morava, kruška oskoruša, drvo orah, lekar specijalista, bolest tuberkuloza, bakterija stafilokoka i sl. Pravilo je da u svim takvim konstrukcijama (sintagmama) širi pojam dolazi ispred užeg. Kako je korona samo tip virusa, normalno je da se po datom pravilu piše virus korona“, objašnjava Tanasić, a prenose srpski mediji.

- Advertisement -