Sveta Marina – Ognjena Marija se svrstava u poštovane praznike u narodu, posebno među ženama, na današnji dan ništa se ne radi. Kao i praznici svetiteljki koji za njom slede, Blaga Marija i Trnova Petka, ni Ognjena Marija u crkvenom kalendaru nema crveno slovo, ali se obeležava i kao krsna slava u Srba.
Sveta mučenica Marina, Ognjena Marija, bila je rodom iz Antihije. Krstila se u 12. godini i rano je ostala bez majke, a otac ju je, kada je saznao da je hrišćanka, oterao od kuće.
Zbog vere u Isusa Hrista stradala je u vreme cara Dioklecijana. Na putu iz Antiohije ona je srela eparha Olimvrija koji je pošao da goni hrišćane. Pošto je odbila ponuđeni brak i zbog njene vere u Gospoda Isusa Hrista, gnevni eparh naredi da je izlože najgorim mukama.
Prema narodnom verovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom ona spada u „ognjevite“ svece. Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine „gori nebo i zemlja“, ne rade nikakvi poslovi.
Dan Svete mučenice Marina, u narodu poznatije kao Ognjena Marija smatra se veoma poštovanim praznikom posebno među ženama, te je običaj da se tog dana nipošto ne rade ručni radovi niti posluje u polju. Tog dana kućni poslovi svedeni su na minimum.
Sveta Marina, Ognjena Marija – Narodni običaji
U crkvenom kalendaru, 30. jul nije obeležen „crvenim slovom“, ali žene toga dana odbijaju da „zadenu“ i iglu u konac iz strahopoštovanja prema ovom prazniku Prema narodnom verovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom, ona spada u „ognjevite“ svece.
Postoji predanje koje kaže da sveta mučenica Marina pali i kažnjava ognjem, zato je u narodu poznata kao Ognjena Marija.
Ako na dan Ognjene Marije, sevaju munje i čuje se grmljavina, to se smatra lošim znakom, i velikom kaznom. Smatra se da ova svetiteljka dobro zna ko je grešan, pa taj dan svi dobijaju po zasluzi.
Među pravoslavcima Ognjena Marija (koja, inače, u narodnoj tradiciji slovi kao sestra Gromovnika Ilije i Svetog Pantelije) izaziva posebno strahopoštovanje.
Toga dana (30. jula po novom, odnosno 17. po starom kalendaru) niko ne radi jer se smatra da je toga dana svaki posao netaličan i grešan, da svako ko toga dana prekrši volju božju, ne može očekivati milost njegovu.
Ognjenu kao i Blagu Mariju neke pravoslavne porodice obeležavaju kao krsnu slavu.
Mošti ove svetiteljke počivaju u manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera. Jedna ruka svetice čuva se u svetogorskom manastiru Vatoped. Ostatak moštiju nalazi se u manastiru iznad Ohridskog jezera. Njene čudotvorne i svete mošti, koje posećuju i pravoslavni i muslimani.
Pogledajte i druge tekstove iz društva, putopise i reportaže sa stranice Užicemedia.