Kako je nastao tenis – Iako se moderni tenis razvio krajem 19. veka, njegovi koreni vode do drevnih igara koje su se igrale još u srednjem veku. U ovom tekstu istražićemo kako je nastao tenis, kako je evoluirao kroz istoriju i koji su ključni trenuci obeležili njegov razvoj.
Kako je nastao tenis Rani počeci – od srednjovekovnih manastira do kraljevskih dvorova
Preteča modernog tenisa može se pronaći u igri poznatoj kao „jeu de paume“, što u prevodu sa francuskog znači „igra dlanom“. Ova igra se pojavila u 12. veku i igrala se u manastirima, gde su monasi udarali lopticu rukom o zidove dvorišta. Vremenom, igra je postajala sve popularnija. A umesto dlanova počele su da se koriste drvene reketaste alatke, što je bio prvi korak ka razvoju reketa kakav danas poznajemo.
Tokom 14. i 15. veka, tenis je postao omiljena razonoda evropskog plemstva, posebno u Francuskoj i Engleskoj. Francuski kralj Luj X bio je veliki ljubitelj ove igre. Čak je sagradio nekoliko terena unutar svojih dvoraca. Engleski kralj Henri VIII bio je takođe strastveni igrač, pa je njegov dvorac Hampton Court i danas dom jednog od najstarijih očuvanih teniskih terena.
U ovom periodu, igra se igrala u zatvorenim prostorima sa visokim zidovima, a pravila su se značajno razlikovala od današnjih. Lopta je bila napravljena od tkanine ispunjene vunom, a reketi su imali duge drške i žičane mrežice. Iako je igra bila daleko od današnjeg tenisa, osnovni koncepti poput servisa, razmene udaraca i bodovanja već su postojali.
Danas, tragovi ove igre i dalje se mogu videti u sportu poznatom kao „real tennis“ ili „pravi tenis“, koji se igra u specijalnim zatvorenim dvoranama širom sveta. Iako je moderni tenis uveliko preuzeo primat i kod velikih navijača je danas sve popularnije klađenje na bogatu ponudu tenisa. Ljubitelji ovog sporta vole da se prisete i starih vremena i igraju “pravi tenis” zbog razonode.
Kako je nastao tenis Rađanje modernog tenisa i formiranje pravila
Iako su rani oblici tenisa igrani vekovima, moderni tenis kakav danas poznajemo nastao je u Engleskoj u drugoj polovini 19. veka. Godine 1873, major Walter Clopton Wingfield osmislio je verziju igre koja se mogla igrati na travnatim terenima i nazvao je „sphairistike“. Ova verzija se ubrzo proširila među britanskom aristokratijom i postala popularna u letnjim klubovima.
Tri godine kasnije, 1877. godine, teniski klub All England Croquet Club organizovao je prvi Vimbldon turnir, što je označilo početak organizovanog tenisa. Pravila su tada standardizovana – uvedene su dimenzije terena, servisna pravila i bodovni sistem koji se koristi i danas. Ovaj turnir postao je najstariji i jedan od najprestižnijih u svetu tenisa.
Pravila igre nastavila su da se razvijaju, a uvođenjem novih podloga, poput šljake i betona, tenis je postao raznovrsniji i prilagodljiviji različitim stilovima igre. Krajem 19. i početkom 20. veka, tenis se proširio i izvan granica Evrope, postajući globalni sport.
Širenje tenisa i razvoj profesionalnog sporta
Početkom 20. veka, tenis je postao jedan od najvažnijih sportova u svetu. A njegova popularnost naglo je porasla dolaskom prvih velikih međunarodnih takmičenja. Osnovana su prestižna takmičenja poput Davis Cupa (1900) i Fed Cupa (1963), što je omogućilo zemljama da se takmiče na reprezentativnom nivou.

Jedan od ključnih momenata u istoriji tenisa bio je prelazak sa amaterskog na profesionalni nivo. Do 1968. godine, samo amateri su mogli da se takmiče na najvećim turnirima. Međutim, te godine počela je tzv. „Open era“, koja je omogućila profesionalnim igračima da se takmiče na svim turnirima, čime je tenis postao znatno konkurentniji i komercijalno uspešniji.
Od tada, sport je nastavio da evoluira, sa sve bržim stilovima igre, unapređenjem opreme i rastućim nagradnim fondovima na turnirima. Danas, ATP i WTA organizuju turniri širom sveta. A Grand Slam turniri okupljaju najbolje igrače, među kojima je jedan od najuspešnijih teniser iz Srbije, naš Novak Đoković, koji se bore za prestiž i slavu.
Tenis u modernom dobu – tehnologija i inovacije
Savremeni tenis znatno se razlikuje od onog iz 19. veka. Danas se koriste napredni reketi od grafita i karbona, brze loptice. A tereni se digitalno analiziraju kako bi se optimizovali uslovi igre. Tehnološki napredak doneo je sistem „Hawk-Eye“, koji omogućava precizno praćenje loptice i rešavanje spornih situacija.
Trening metode takođe su se značajno promenile. Profesionalni igrači koriste napredne fitnes programe, analizu podataka i biomehaničke studije kako bi poboljšali svoju igru. Pored toga, uloga psihologije u tenisu postala je ključna, jer mentalna snaga često odlučuje pobednika mečeva.
Tenis je prošao dug put od svojih skromnih početaka u francuskim manastirima do jednog od najpopularnijih sportova današnjice. Njegov razvoj kroz vekove bio je oblikovan tehnološkim inovacijama, društvenim promenama i strašću miliona ljubitelja širom sveta.
Danas, tenis nije samo sport – on je globalni fenomen koji okuplja ljude različitih generacija, kultura i interesovanja.
Za još informacija iz sporta, reportaža, pratite naš sajt i društvene mreže Facebook i Instagram!