OBELEŽENO 20 GODINA OD UBISTVA SLAVKA ĆURUVIJE

Danas, 11. aprila, navršilo se 20 godina od ubistva Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa i magazina Evropljanin. U Svetogorskoj ulici u Beogradu članovi porodice, prijatelji i kolege su položili vence i upalili sveće.

289

Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. u pasažu ispred zgrade u kojoj je živeo, kada mu je i dalje nepoznati ubica prišao s leđa i u njega ispalio dva rafala sa 14 metaka. Tom prilikom je Branka Prpa, koja je bila sa Slavkom, dobila udarac kundakom u glavu.

Prvi put posle tih 20 godina, ovaj zločin se obeležava pošto je doneta prvostepena presuda, koju je sudsko veće Odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu objavilo u petak, 5. aprila.

Posle gotovo četiri godine suđenja, bivši načelnik Resora državne bezbednosti Radomir Marković i načelnik beogradskog centra RDB-a Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina zatvora kao organizatori ovog zločina, dok su bivši glavni obaveštajni inspektor Druge uprave RDB-a Ratko Romić i bivši rezervni pripadnik RDB-a Miroslav Kurak osuđeni na po 20 godina zatvora.

Ostalo je nepoznato ko je pucao u Slavka Ćuruviju, a nije razotkrivena ni politička pozadina ovog ubistva, odnosno nije se došlo do naručilaca ubistva i pored brojnih indicija koje ukazuju na to ko je to mogao da bude.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da presuda za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije nije zadovoljavajuća i da moraju da se otkriju sve činjenice tog slučaja, jer je dokazano da iza ubistva stoji država.

Ni kolege novinari, ni porodica Slavka Ćuruvije nisu zadovoljni presudom, jer je dokazano da iza ubistva stoji država i mi imamo obavezu da insistiramo do kraja, dok se ne razotkriju sve činjenice koje stoje iza tog slučaja“, rekao je Bodrožić prilikom polaganja venaca na spomen obeležje na mestu gde je pre 20 godina ubijen Ćuruvija.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić rekao je da je da je presudom prekinut lanac nekažnjivosti, ali da treba još da se radi da bi se ona iskorenila.

Postoji još slučajeva koji nisu istraženi kad je reč o ubistvima novinara. Sve snage moramo da usmerimo na te slučajeve i da stvorimo praksu koja bi bila preventiva“, rekao je Matić.

Istoričarka i partnerka Slavka Ćuruvije Branka Prpa, koja je u trenutku ubistva bila sa njim, kazala je novinarima da je presudom prekinut lanac nekažnjivosti izvršilaca ubistava, ali da nije prekinut lanac nekažnjivosti nalogodavaca.

Nije prihvatljivo da za sva politička ubistva imamo izvršioce, a ne i nalogodavce. Ova presuda se pridružuje lancu takvih političkih presuda“, rekla je Prpa.

Ona je navela da je napradoksalnije to što su sva politička ubistva vezana za službu državne bezbednosti i da to korespondira sa periodom vladavine Slobodana Miloševića, te da nema dileme koja vlast stoji iza toga.

- Advertisement -