Autor knjige „Ratnik“, drugog dela trilogije „Umiru bogovi“, Petar Mićunović, promovisaće večeras u Čitalištu užičke biblioteke svoju knjigu. Promocija je u 19 časova.
26.septembar: Čitalište užičke biblioteke
Pored autora Petra Mićunovića na promociji knjige su govorili urednici izdanja, a tekstove je čitao glumac Janko Radišić.
„Ratnik“ je druga knjiga velike južnoslovenske trilogije „Umiru bogovi“ – priče o poluzaboravljenim južnoslovenskim korenima, umirućim slovenskim bogovima i našim precima na pragu hrišćanstva, u skukobu sa moćnom Vizantijom i divljim avarskim plemenima.
Ratnik nas vraća sopstvenim korenima kroz istoriju koja se ne uči u školama. Junaci, sa kojima zajedno dišemo i osećamo, volimo i patimo, podsećaju nas na zanemarene vrednosti upravo u vremenu kada su nam najviše potrebne – u dirljivoj priči o hrabrosti, požrtvovanosti, odanosti i ljubavi, koje ruše sve prepreke i savladavaju sva iskušenja.
Uzbudljiva epopeja o mladićima Đurašu i Dragašu, rođenoj braći kroz čija stradanja i neprekidnu borbu sa nedaćama prelama sudbina starih srpskih plemena… zapisano je u knjizi „Ratnik“ Petra Mićunovića, rođenog u Odžacima, koji je detinjstvo proveo u Užicu, gde se školovao, a kasnije i godinama radio u užičkom MUP-u.
Veče jednog darodavca
U ponedeljak je veče jednog darodavca – Radovana Popovića, poznatog novinara, publiciste i književnika. Predviđeno je da govore: profesor dr Gojko Tešić, Anđa Bjelić i Radovan Popović.
U Čitalištu Narodne biblioteke Užice, ponedeljak 30. septembar u 19 časova.
ČITALIŠTE, ponedeljak 30. septembar
Radovan Popović darivao biblioteci oko pet hiljada knjiga
Veče jednog darodavca, Radovana Popovića, najznačajnijeg, najvećeg i najsvestranijeg biografa srpske književnosti, dugogodišnjeg novinara, priređeno je u Čitalištu užičke Narodne biblioteke. Najnoviju poklon-zbirku čine 1.667 knjiga sa posvetom Radovanu, a 91 knjiga sadrži posvetu drugim ličnostima značajnim za srpsku književnost i kulturu. Do sada je Popović užičkoj biblioteci poklonio oko pet hiljada knjiga.
Posvete su od mnogih poznatih ličnosti: Miodrag Bulatović, Slobodan Selenić, Ljubomir Simović, Miodrag Pavlović, Stevan Raičković, Dejan Medaković, Svetislav Basara, David Albahari, Dušan Kovačević, Svetlana Velmar Janković, Momo Kapor i mnogi drugi jugoslovenski pisci, ali ima posveta i drugih uglednih ličnosti iz zemlje i sveta.
O Radovanu Popoviću govorili su prof. dr Gojko Tešić, Dušica Murić, direktorka Narodne biblioteke, Anđa Bjelić, bibliotekarka.
Radovan Popović je na početku rekao da nije pisac, da „ne ume da izmišlja živote i da piše romane“, već običan novinar koji voli da putuje, te da je njegova biblioteka nastala u Užicu, da je na početkku imala stotinak knjiga:
– Bog me je blagoslovio da sam se bavio jednim lepim, ali i teškim novinarskim poslom, pisanjem za novine, a ustvari, u svo slobodno vreme sam bežao od novina, boraveći u bibliotekama, arhivima, od Ljubljane, Sarajeva, Zagreba, Novog Sada, Beograda. Onda sam sačinio životopise pisaca koje volim, među njima i nekih živih – rekao jeizmeđu ostalog Radovan Popović u Užicu.
Popović je darivao knjige mnogim ustanovama iz užičkog kraja: Biblioteci u Bajinoj Bašti, Pedagoškom fakultetu u Užicu, Narodnom muzeju u Užicu gde je otvoren legat Branke i Radovana Popovića, užičkom Istorijskom arhivu, Narodnoj biblioteci Srbije.