Zaštitna oprema, 310 000 FFP2 maski, 730 000 hirurških maski i 730 000 pari zaštitnih rukavica stiglo je u Beograd i deo je donacije Evropske unije Srbiji kroz Mehanizam civilne zaštite EU koji upravlja posebnim instrumentom za vanredne situacije pod nazivom rescEU. Donacija je vredna 857.000 evra.
Oprema je stigla sa zaliha iz Belgije i Rumunije. Srbija je najveći korisnik rescEU-a u Evropi tokom krize izazvane kovidom – 19, jer je dobila ličnu zaštitnu opremu u vrednosti od 6,8 miliona evra.
Pomoć EU tokom borbe protiv kovida – 19 imala je mnogo oblika: finansiranje angažovanja medicinskih radnika u Srbiji, transport stotina tona medicinskog materijala, doniranje miliona komada lične zaštitne opreme, kupovina kola hitne pomoći i za dekontaminaciju. Sve to bile su donacije.
Primopredaji pomoći prisustvovala je otpravnica poslova Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar, koja je izjavila da je Civilni mehanizam EU mehanizam istinske solidarnosti i da, iako ljudi ponekad mogu zaboraviti brojeve, pomoć ostaje.
„Jednu stvar nikada ne zaboravimo – To je osećaj olakšanja koji osećamo kada smo mi i naši najmiliji zaštićeni od zdravstvenog rizika. Ponosna sam na ovaj dosledan izraz solidarnosti ne samo zato što je EU uopšteno najveći donator Srbije, već zato što ostaje najveći donator kada je to najpotrebnije i podržava srpski zdravstveni sistem mnogo pre izbijanja ove pandemije“.
Predaji je prisustvovao i belgijski ambasador Koen Adam koji je izrazio zadovoljstvo dolaskom isporuke zaštitne opreme koju finansira EU kroz mehanizam RescEU. Dostava iz Belgije sastoji se od 730 000 hirurških maski i 730 000 zaštitnih rukavica, a prati je tim belgijske civilne zaštite i Ministarstva zdravlja.
„EU se zasniva na solidarnosti i uzajamnoj podršci, ne samo među državama članicama, već i posebno sa zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU. Današnja donacija je još jedna odlična prilika da se ova solidarnost učini opipljivom.“
Ambasadorka Rumunije Silvija Davidoiu:
„Sadašnja pošiljka zaštitne opreme koja dolazi iz strateških distributivnih centara RescEU iz Rumunije i Belgije je još jedan dokaz solidarnosti Evropske unije sa srpskim narodom i vlastima. Zalažemo se za nastavak obezbeđivanja efikasne isporuke osnovne medicinske opreme srpskom narodu. Ovom prilikom želimo da naglasimo da Rumunija i Srbija imaju dobru i značajnu saradnju na polju spasilačkih operacija i intervencija u slučajevima prirodnih katastrofa i to će se nastaviti u vidu daljih projekata.“
RescEU i Mehanizam civilne zaštite
Tokom 2019. godine, EU je ojačala komponente svog upravljanja rizikom od katastrofa unapređivanjem Mehanizma civilne zaštite EU. Najnoviji uvedeni element – rescEU – ima za cilj poboljšanje zaštite građana od katastrofa i upravljanja nastajućim rizicima.
Pored toga, rescEU uspostavlja novu evropsku rezervu resursa (‘rescEU rezerva’) koja uključuje flotu vatrogasnih aviona i helikoptera, avione za medicinsku evakuaciju, kao i zalihe medicinske opreme i terenskih bolnica koje mogu odgovoriti na zdravstvene vanredne situacije, i hemijske, biološke, radiološke i nuklearne incidente.
Mehanizam civilne zaštite EU olakšava saradnju u reagovanju u vanrednim situacijama, pripremi i prevenciji između država članica, kao i nekoliko drugih evropskih zemalja. Srbija je postala član Mehanizma 2015. godine, ali i pre toga, tokom razornih poplava u maju 2014. godine, Srbija je osetila korist od evropske solidarnosti kroz Mehanizam civilne zaštite EU. Ta operacija je bila jedna od najvećih otkad je mehanizam uspostavljen, navodi u informaciji EU info centar.
Hroniku KOVID -19 u Užicu i ostalim opštinama Zlatiborskog okruga možete pogledati u tekstu UžiceMedia.
Hroniku KOVID -19 tokom marta možete pogledati na UžiceMedia.
A aktuelne podatke za Srbiju možete videti na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije.