Apel građanima iz Odeljenja za vanredne situacije da ne spaljuju travu i nisko rastinje na otvorenom prostoru jer na taj način ugrožavaju bezbednost ljudi. Za pravna lica zaprećena je kazna do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.
Imajući u vidu povećan broj požara na otvorenom, Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, hitno je naložio, preko svojih organizacionih jedinica, stupanje u kontakt sa komandantima štabova za vanredne situacije i inicirao hitne sednice lokalnih štabova za vanredne situacije.
Na sednicama će članovi biti upoznati sa trenutnom situacijom vezanom za povećanje broja požara na otvorenom prostoru, opasnostima koje mogu nastati i na kojima će se predložiti i pokrenuti sprovođenje mera i aktivnosti za zaštitu života i imovine, navodi se u saopštenju i dodaje:
„Zbog povećanog broja požara na otvorenom, Odeljenje za vanredne situacije u Užicu apeluje na građane da ne spaljuju travu i nisko rastinje na otvorenom prostoru jer na taj način ugrožavaju svoju i bezbednost ljudi oko njih, a širenjem požara može se pričiniti velika materijalna šteta na okolnim objektima.
Takođe, podsećamo da požari u blizini saobraćajnica ugrožavaju bezbedno odvijanje saobraćaja i da, zbog dima, može doći do smanjenja vidljivosti na putu, a samim tim i do saobraćajnih nezgoda.
Na području Policijske uprave u Užicu, u poslednjih mesec dana, pripadnici vatrogasno- spasilačke jedinice Užice intervenisali su na 98 požara, od kojih je 57 bilo na otvorenom prostoru.
Podsećamo građane da, ukoliko primete požar, što pre obaveste vatrogasno spasilačku jedinicu na broj telefona 193.
Za nepoštovanje odredbi Zakona o zaštiti od požara kojim je zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka, za pravna lica zaprećena je kazna od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.
Odeljenje za vanredne situacije u narednom periodu, zajedno sa policijom, kontrolisaće sprovođenje mera zaštite od požara na otvorenom i protiv osoba koje ne poštuju zabranu spaljivanja otpada i biljnih ostataka podneće zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Takođe, loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume je zabranjeno, izuzev na određenim i za to obeleženim mestima, u skladu sa propisanim merama zaštite od požara, a za nepoštovanje ove odredbe za fizička lica predviđena je kazna od 10.000 do 50.000 dinara„, – navedeno je u saopštenju MUP uz apel građanima.
Za još informacija, tekstova, reportaža, pratite naš sajt!